Ve Švédsku našli vikinský amulet - symbol posledního vzdoru nastupujícímu křesťanství

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Vzácný olověný přívěsek ve tvaru Thorova kladiva objevili archeologové v Ysby na jihozápadě švédské provincie Halland. Kladivo z konce 10. století našli na místě chystané bytové výstavby. Předchozí průzkumy zde odhalily archeologické pozůstatky z různých období, ale toto je první zde nalezený vikinský artefakt a vůbec první Thorovo kladivo v celé provincii.

Delší strana olověného amuletu měří 3 centimetry, odlit je ve stylizovaném tvaru, který představuje Thorovo trpasličí kladivo Mjölnir. Čelní strana kladiva je zdobena splétaným vzorem. V násadě je otvor na pro zavěšení na krk. Několik podobných amuletů ve Skandinávii již nalezeno bylo, ale v Hallandu je prvním nálezem svého druhu.

Podobné přívěsky byly ve vikinské době velmi oblíbené. Nosily se jakožto apotropaické amulety, vzývající Thora k ochraně před zlými vlivy. Některé byly nalezeny ve Skandinávii, Spojeném království, Rusku a pobaltských zemích. Přívěsek tohoto typu měl silný náboženský význam, který přesahoval jeho pomyslné ochranné síly. Byl současně nezaměnitelným symbolem věrnosti Forn Siðr („stará cesta“ – s odkazem k tradičním severským rituálům a bohům Asastro) v protikladu k novému náboženství, tehdy nastupujícímu křesťanství.

V okolí bylo při předchozích archeologických průzkumech zjištěno osídlení z doby kamenné (např. pazourkové úštěpy a keramika), ale také dlouhý dům z doby železné. Kromě amuletu bylo objeveno zdobené kování z raného středověku až vikinského období. Našly se zde pozůstatky v podobě sloupových jamek a ohnišť. Ačkoli žádné z těchto zařízení nebylo zatím datováno pomocí analýz vzorků, některé nálezy a tvary ohnišť odpovídají vikinské éře.

Místní kostel Ysby je zčásti tvořen hradbami z 12.-13. století, je ale možné, že zde stával starší dřevěný kostel. Byl tu důležitý brod přes řeku Lagan. Snad i proto mohla být lokalita významnou i v raném středověku a době vikinské.

Roman Němec

Zdroje: kulturmiljohallandblogg.com, sverigesradio.se


olověný amulet


Thorovo kladivo


Per Wranning z Kulturmiljö Halland a přívěsek z 10. století


lokalita naleziště s vikinským ohništěm


detail přívěsku


zdobené raně středověké kování

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru