Vytvořili snímek letounu, který havaroval před 77 lety

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Druhá světová válka , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

Vědci vytvořili snímek letounu TBF Avenger z druhé světové války, který havaroval u Havaje. Tříčlenná posádka zahynula. Patřili k letce, která se účastnila bitvy o Midway.

Letadlo z druhé světové války, které dopadlo na dno oceánu u pobřeží Havaje před 77 lety, objevili podmořští archeologové pomocí dálkově ovládaného robota už v roce 1999. Až nyní však odborníci vytvořili jeho snímek. Zkombinovali záběry, které získali skenováním s dalšími získanými daty. Podobizna letadla má téměř neporušená křídla a trup. Zároveň jsou zřetelná místa pro posádku.

Jde o americký jednomotorový třímístný torpédový bombardér z období druhé světové války, který využívala americká armáda i po roce 1945. Dodávaly se také do dalších zemí (Brazílie, Francie, Japonsko, Kanada, Nizozemsko, Nový Zéland, Velká Británie i Uruguay), kde sloužily až do šedesáti let. Byly totiž spolehlivé a odolné.

Na dno oceánu v úvodu zmiňovaný letoun dopadl 11. října 1942, když po střetu s dalšími letadly během tréninkového letu havaroval. Dvě letadla okamžitě spadla do vody, zemřely obě tříčlenné posádky. Posádce třetího letounu se podařilo evakuovat, čímž se zachránili. Místo havárie poprvé objevili v roce 1999 vědci z Havajské podmořské výzkumné laboratoře (HURL), když prováděli hloubkový biologický průzkum v oceánu.

Místo dopadu letadla se jim podařilo identifikovat pomocí podvodních sonarů, skenerů i robotických potápěčů. „Je to úžasný nález, protože havarovaný letoun patřil k letce VT-3, která se účastnila slavné bitvy o Midway, která byla jedna z rozhodujících námořních bitev druhé světové války. Jen na americké straně si boje vyžádaly stovky životů,“ uvedl Robert Kraft, který šéfuje podmořským operacím ve společnosti Vulcan, která s průzkumem pomáhala.

Až práci dokončí, chtějí vyhledat rodiny vojáků, kteří během havárie letounů zahynuli. Pomůže v tom i americké ministerstvo obrany, které má k dispozici veškerá data. „Rozvoj mezi soukromým a veřejným sektorem jako v případě společnosti Vulcan a Friedkinovy nadace, umožňuje našemu týmu rychleji pomoci americké vládě v hledání letadel a další techniky, o nichž se dříve domnívalo, že jsou navždy ztraceny. Můžeme tak kontaktovat pozůstalé a říci jim více o osudu jejich příbuzných,“ řekl Eric Terrill, oceánograf společnosti Scripps a spoluzakladatel projektu Recover.

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

Zdroj: www.foxnews.com, www.cbs8.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru