Za 600 korun půl milionu: Ztracený detektorista objevil unikátní rapír z doby bronzové

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Při hromadné detektorové akci se šedesátiletý John Belgrove poněkud vzdálil ostatním. Všiml si blízkého pahorku, ze kterého se chtěl rozhlédnout a znovu připojit ke skupině. Když stoupal nahoru, čirou náhodou zaznamenal silný signál. Jakmile ho vykopal nemohl uvěřit vlastním očím.

John Belgrove zaplatil 20 liber, aby se mohl zúčastnit společného detektorového hledání na soukromém pozemku: „Byla tam skupina 40–50 detektoristů, kteří místo prohledávali už dříve, ale byli nadšení, protože pro hromadnou akci byla otevřena nová část půdy. Přihlásil jsem se a nikoho tam neznal. Nějak jsem zůstal pozadu a ztratil se, a tak jsem šel na vyvýšené místo v poli a tehdy jsem dostal silný signál pro tento celoživotní nález,“ popisoval šťastný nálezce.

Po zahlášení signálu detektorem vykopal z pouhých 20 cm jílec rapíru obalený hlínou. „Myslel jsem, že to bude jen stará plechovka nebo tak něco. Kopal jsem asi 20 cm a našel předmět zvláštního tvaru, který byl zapečetěný v hlíně. V tu chvíli jsem nevěděl, co to bylo,“ vysvětloval Belgrove s tím, že chvilku nato vytáhl krásnou čepel zlomenou na dvě části. Následně pokračoval bronzovou sekerou typu palstav a nakonec z výkopu vytáhl ozdobný náramek. „Když jsem uviděl hlavu sekery, pochopil jsem, že je to poklad z doby bronzové. Točila se mi hlava. Čepel meče byla stále ostrá,“ dodal.

Všechny tři artefakty pocházejí ze střední doby bronzové (asi 1400 - 1275 př. n. l.). Jednašedesát centimetrů dlouhý rozlomený rapír je odlit z bronzu. Jeho jílec ze slitiny mědi napodobuje dobové dřevěné jílce. Čepel je odlomena v místě, kde byla v kontaktu se záštitou ve tvaru písmene C. Rapír byl před uložením do země rozlomen záměrně. V Británii byly nalezeny pouze dva podobné příklady, ale nejsou kompletní.

Sekera je vyrobena ze slitiny mědi. Má vysoké boky a konkávní hrany, které se rozšiřují do zaobleného ostří. Čepel nese stopy užívání nebo dokončovacích prací. Náramek je také ze slitiny mědi, zdoben je složitým rytým geometrickým vzorem s příčnými proužky. Neexistuje žádný srovnatelný příklad společně uložených artefaktů v podobě rapíru, sekery a náramku z tohoto období.

Nález byl prohlášen za poklad a ohodnocen na 17 000 liber – asi 500 000 korun. Zájem o něj projevilo Muzeum a galerie umění v Dorsetu. Díky grantům a crowdfundingové kampani vybrali dostatek peněz, aby nálezy mohli získat do svých sbírek. Poklad dorazil do muzea 31. května a před vystavením projde ještě konzervací a studiem.

Podle ředitelky sbírek v Dorsetském Museu Elizabeth Selbyové je: „Tento poklad neuvěřitelně výjimečný. Rapírový meč je opravdu neobvyklý díky lité bronzové rukojeti. Zdobení náramku bylo také dost neobvyklé,“ vysvětlovala ředitelka. „Ve skutečnosti neexistují žádné srovnatelné předměty, jako tento rapír, takže možnost získat je, byla pro nás opravdu důležitá. Nálezy nám vypovídají o tom, jak lidé cestovali, setkávali se a vyměňovali své nápady s ostatními ve stoletích před římskou invazí. Byla tam farmářská komunita, jejíž lidé vytvořili dostatek bohatství, aby mohli směňovat nebo vyměňovat předměty, které vyrobili jiní,“ dodala Selbyová závěrem.

Roman Němec

Zdroje: dorsetecho.co.uk, tehehistoryblog.com, theguardian.com

John Belgrove s rapírem

bronzový náramek se složitým rytým vzorem

sekera

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je nádhera, všechno 👍👍👍😀
Zhruba podobný se našel kousek ode mě...
Zkusim ho najít, měl by být i tady...

Luxusní. Vendo ten les kde se našel meč tak us bych nikam nejezdil jen do toho lesa. Páč tam toho ještě bude. To je jak sme byly tenkrát na ty první dohledavce? Kde se na něj mužů podívat, kde ho mají vystavenej. Páč já sem ještě nenašel muzeum kde jsou meče od nás vystavený. Meče gladius

Já myslím ze to tam kluci pořádně prošmejdili, ale stejně se tam chystám. Je to obrovský údolí... A vystavenej byl pár měsíců v Ivančicích, v Menšíkovým muzeu. Ale kde je teď netuším...

Krásné artefakty 👍👍👍Je dobré vidět nálezy ze světa 👍😉

Škoda že taková krása zůstává v nějakém depozitáři nedej bože bůh ví kde. Ty Římský meče gladius taky nevím kde skončily :-/ tam u vás Vendo máte furt kde chodit. Hlína je velkej les a moc pěknej. Obejdeš strom a je vše jinak.

Mělo by to být deponováno v Jihlavském muzeu.
Těch militárií z daného období jinak bylo nalezeno povícero.
2xSemi-Spatha
1xGladius s prstencovou hlavicí
1xdýka Pugio (čepel)
Jestli je to vystaveno? Spíš pochybuji..

Pěkný nálezy. Ale nechápu, jak to mohli takhle čiště zlomit. Vždyť cínový bronz je tvárný a takový odlitý měč snadno ohneš do 90° a nepraskne. Že by to spíše odsekávali, než lámali?

Bobíku, dnešní slitiny technologicky zpracované ,ohneš i narovnáš někdy několikrát... ale odlitek tehdy i dnes po staru vyrobený, vetšinou zlomíš 👍😉

Chápu, že tehdy nedokázali udělat čistou slitinu, ale na obrázku lomu je vidět, že je do špičky, jako by to bylo odseknuté dvěma proti sobě umístněnými sekáči. A jak to mohlo prasknout u rukojeti, kde je nejvíce materiálu?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru