Za největší poklad mincí dostali miliony liber

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Odměny ve výši několika milionů liber se konečně dočkala dvojice hledačů s detektory kovu, která v roce 2012 objevila v Jersey největší keltský mincovní poklad všech dob. Poklad nakonec obsahoval téměř sedmdesát tisíc mincí. 

Dvojice hledačů s detektory kovu – Reg Mead (79) a Richard Miles (58) – si připsala světový rekord v počtu objevených mincí z doby železné. Ale až po devíti letech po nálezu se konečně dočkali odměny

Na ostrově Jersey hledali přes třicet let na různých polích, než se jim podařilo depot objevit. Strávili spolu hodiny a hodiny času. Celkem 61 měděných a stříbrných mincí objevili v jeden pošmourný únorový den. Na místo byl přivolán jeřáb, který později vyzvedl 70 tisíc mincí o hmotnosti asi jedné tuny.

Více jsem o tom psali zde: Třicet let na jednom poli bez zvláštního nálezu, potom blesk z čistého nebe!

Až nyní, po devíti letech jednání mezi vládou Jersey a britskou korunou, se Reg a Richard dočkali odměny poté, co byla dohodnutá částka 4,25 milionu liber za ponechání mincí na ostrově. Legislativa Jersey totiž nijak nezohledňuje významné nálezy pokladů, proto byl úlovek automaticky převeden do vlastnictví královny, hned jakmile byl nalezen. Od roku 2012 se tak všechny dotčené strany hádaly o cenu pokladu.

Jak vysoký podíl hledači ze zmiňované částky dostanou zůstává tajemstvím. Půjde ale o několik milionů liber. Bylo pouze zveřejněno, že z částky 4,25 milionu liber dostane 250 tisíc liber společnost Jersey Heritage za práci na vyzvednutí mincí, další finance pak půjdou na další práce spojené s pokladem a něco dostane majitel pozemku, na kterém se poklad našel. 

Reg Mead a Richard Miles se na místo vydali poté, co v osmdesátých letech dostali tip od ženy, která vyprávěla, že na poli zahlédla něco, co vypadalo jako stříbrné knoflíky. Nakonec bylo pod živým plotem v hromadě hlíny v Grouville nalezeno 69 347 mincí pocházejících z Armoriky, dnešní Bretaně a Normandie.

Historici se domnívají, že 2000 let staré mince byly pohřbeny v příkopu vykopaném keltským kmenem, který uprchl před rychle postupujícími legiemi Julia Caesara v prvním století před naším letopočtem.

Hledači už pomalu ztráceli naději, že se odměny dočkají. Byla to pro ně chvílemi doslova noční můra. S výší odměny jsou spokojení.

„Jsme trochu naštvaní. Nemá to nic společného s penězi, ale prostě trvalo moc dlouho, než došlo k dohodě. Všude jsme o poklad lidově řečeno zakopávali. Dohoda o budoucnosti pokladu je pro nás nejlepší vánoční dárek,“ uvedl Reg Mead.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Toje neuvěřitelný :-Oa eště devěd let čekat na odměnu :-O :-O :-O

to jo u nás by to rozhodli v podstatě hned-dostanete akorát tak kulový :-D :-D :-D
by mně zajímalo jestli těm chlapíkům bylo 79 a 58 v době nálezu a nebo teď když dostali tu odměnu ;-) 8-)

Vzhedem k jejich věku to natahujou jak můžou :-Dloner jinak stim rozhodnutim unás si mě dostal :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Ta první fotka je nějaká divná :-D jsou tam mince o 150 let mladší než v pokladu :-D
Ale co ,taky stříbro :-D

9 let je dlouhá doba možná to už nékdo upravil ;-)

Tak hoši na to nemáme hůlky, vole to je hloubka jako prase, to zase bude nějaká KACHNA, to nás zase někdo tahá asi za nos.
No a odměna u nás??? 200 000,- pokuta a podmínka na 5 let nebo tři roky natvrdo,

Huuustýýý :-D :-D

Ty denáry tam nemaj co dělat.

Já jsem jednou odevzdal dva granáty a dostal jsem od orgána čoud, že do toho lesa nemám chodit, že je tam je munice na každém metru.... A mám tam zákaz o:-) :-(.....a jsou tam i metály a já tam nemůžu :,-(

To se bude orgán divit až to tam místo tebe budou ze země tahat děti. Bezpečnost nadevše. ;-). U nás pyroušové trénují na odstřelování stromů v NP :-D :-D :-D Tam u vás by to asi dávalo větší smysl .....no já už se ničemu nedivím :-D :-D :-D Fakt blázinec :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru