Zachovalá římská mozaika

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Tento rok bude je pro Itálii opět bohatý na archeologické objevy. Nově se podařilo vypátrat zachovalou římskou mozaiku v provincii Verona, v květnu jde již o druhý významný nález.

Fotky staré římské a poměrně zachovalé mozaiky zveřejnili italští archeologové a geodeti. Nachází se v provincii Verona. Byla součástí staré římské vily, jejíž pozůstatky archeologové poprvé našli před více než stoletím. Vyplývá to z dochovaných záznamů. Geodeti se v posledních letech snažili vypátrat základy starého římského domu. A právě narazili na krásnou mozaiku, jejíž snímky už kolují po internetu.

Zatím se podařilo odhalit jen malou část mozaiky. K tomu, aby mohla být odhalena úplně celá, budou potřeba nemalé zdroje a úsilí. I tak zřejmě nález staré mozaiky bude patřit v tomto roce mezi nejvýznamnější archeologické nálezy na území Itálie.

Vila se nachází poblíž vinic, s jejímiž majiteli zůstávají odborníci v kontaktu. Společně se zástupci zdejší samosprávy hledají možnosti, jak nalezený skvost zpřístupnit pro veřejnost. Na sociálních sítích totiž nový objev vyvolal nadšení. Zprávu o nalezené mozaice zveřejnil na Twitteru historik Myko Clelland. „Je to velká vzácnost najít takovou starou věc v tak dobrém stavu,“ raduje se.

Mozaiku objevili odborníci ze společnosti Soprintendenza di Verona, která se snaží vybádat pozůstatky dávné historie v oblasti provincie Verona. „Není vůbec snadné se takových věcí dopátrat. Roli samozřejmě sehrává příroda, která umí věci pokrýt bahnem a listím. Mohou za to však také lidé, kteří mají tendence stavět na stejných místech, kde se nachází pozůstatky velmi starých staveb, jež mohou zůstat na věky pohřbeny,“ upozornil Clelland.

Císařská „cesta“

Přestože pandemie koronaviru paralyzovala Itálii, bude tento rok zdá se také bohatý na archeologické objevy. Kromě mozaiky byl totiž také v květnu poblíž slavného Pantheonu v Římě objevená císařská cesta. Nacházela se pod dlažebními kostkami. Poprvé se část proslulé staré cesty našla v Římě v devadesátých letech.

Řím nadále „odhaluje“ nové aspekty své bohaté historie. Začátkem tohoto roku byla například během výkopů nedaleko slavného náměstí Forum Romanum objevena také hrobka věnovaná Romulovi, legendárnímu zakladateli města. „Nález místnosti se sarkofágem je skutečně výjimečným objevem. Forum nás nikdy nepřestává překvapovat,“ řekla pro The Times ředitelka archeologického areálu Alfonsina Russová.

Římská cesta

Římská cesta

řimská cesta

Zdroje:
www.boredpanda.com
www.foxnews.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru