Začínající detektorista našel unikátní mincovní depot z vikinského období

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Hrstku rozesetých stříbrných mincí našel na zoraném poli nedaleko Brobyværku na dánském ostrově Fyn detektorista a amatérský historik Claus Gundersen. Když kontaktoval Muzeum souostroví a na místo dorazil archeolog, našli nádobu se stovkami stříbrných mincí. K velkému překvapení všech se ukázalo, že v hlouběji zemi leží ještě jedna nádoba. Také až po okraj naplněná mincemi, ale navíc v ní zůstaly zachovány zbytky látky, do které byly mince uloženy.
Claus Gundersen je detektorista – začátečník, ale přesto se zachoval příkladně dle dánského zákona: „Začal jsem chodit s detektorem kovů teprve v létě. Zajímám se o historii a hledání s detektorem uvolňuje napětí a stres. To, že jsem už na podzim našel ten obrovský poklad, je naprosto šílené. Je skvělé být prvním, kdo se dotknul něčeho, co leží v zemi 1000 let. Když se to stalo, úplně jsem ztuhl a vlastně ani neměl tušení, co udělám dál. Proto jsem zůstal jen tak sedět u pokladu, aniž bych ho vykopal. Když jsem se vzpamatoval, zavolal jsem do muzea a pak už to nabralo vyšší rychlost.“

„Je to opravdu úžasné. Jen zřídka se najde tak velký depot mincí. Nikdy jsem si nemyslel, že něco takového zažiji. O takových nálezech člověk většinou jen čte,“ vysvětloval inspektor muzea Nicolai Garhøj Larsen. A pokračoval: „Převzali jsme mince a nádoby, aby je bylo možné dále studovat. Zatím nebyly prozkoumány všechny mince, jen ve druhé nádobě jich je asi 800. Po prvotním ohledání je zřejmé,  že se jedná o anglické ražby a také mince dánského krále Svena II. Estridssona Ulfssonza (Sven II. Dánský) z doby kolem roku 1050, kdy představovaly obrovskou hodnotu. Claus se rozhodl udělat správnou věc; jmenovitě označit místo, dále nekopat a kontaktovat nás v Muzeu souostroví, “ ocenil přístup nálezce.

Claus Gundersen si vysloužil nejen pochvalu, ale navíc získal stáž v muzeu a proto má tu čest pomáhat s jejich určováním před následným předáním národnímu muzeu: „Možná byl poklad ukryt pro lepší časy, které nikdy nepřišly. Zřejmě jejich majitel zemřel dříve, než je mohl vyzvednout. Možná šlo o oběť. V každém případě měl poklad hodnotu značného jmění a majitel musel být v té době ve společnosti vysoce postaveným a bohatým člověkem,“ vysvětloval šťastný nálezce.
Podle odborníků je zajímavé, že poklad byl nalezen v oblasti, kde dosud nebyly objeveny žádné předchozí nálezy z vikinského období. Mění to pohled na historii a vývoj celé oblasti. Archeologové se těší na výsledky dalšího zkoumání mincí z pokladu a hodně si také slibují od chystané analýzy látky, ve které byly mince původně zabaleny.

Roman Němec

Zdroje: detrigtigefaaborg.dk, fyens.dk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je sen ..

To je na začátečníka dost motivační nález :D

Špice! :-O

Hooodně dobré začátečnické štěstíčko.. ;-)

To je teda neskutečný nález. Klikař. Má výbornou motivaci, akorát už nemá co překonávat, když našel takový poklad hned na začátku.
Tohle najít, asi bych si jednu dvě mince nechal na památku. :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru