Záhada egyptských pokladů na pozemcích skotské školy

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

V roce 1952 byl jeden ze studentů soukromé školy Dalhousie School v Melville House potrestám pomocnými zahradními pracemi. Když okopával záhon, narazil na něco, co připomínalo bramboru. Avšak namísto chutné lilkovité hlízy objevil 4 000 let staré egyptské mistrovské dílo. Byl to první artefakt z celkem 18 dalších, které byly různými školáky objeveny v následujících třiceti letech.

Většina objevených předmětů je dnes v National Museums Scotland (NMS). V roce 1952 byl chlapcův první objev přenesen do tehdejšího Královského skotského muzea. Tamní egyptolog Cyril Aldred zjistil, že se jedná o hlavu sochy z červeného pískovce z poloviny 12. dynastie (asi 1922 – 1855 př. n. l.), jejíž mistrovské zpracování naznačuje spojení s královskou dílnou.

V roce 1966 našli žáci při hodině tělesné výchovy na stejném školním pozemku egyptskou bronzovou votivní soškou býka Apise, když při cvičení jeden z chlapců dopadl na jakýsi hrot vyčnívající ze země. Později se ukázalo, že pochází z pozdního až ptolemaiovského období (asi 664 – 332 př. n. l.). Dozorující učitel McNie odnesl předmět do muzea k identifikaci. Pozoruhodnou shodou okolností to byl právě on, kdo našel hlavu sochy o 16 let dříve. Pan Aldred se učiteli nabídl, že nechá nález konzervovat, ale McNie si býka ponechal a později zmizel beze stopy.

Po uzavření Dalhousie School byl Melville House v roce 1975 zakoupen regionální radou Fife, která jej užívala jako výchovný ústav pro mladistvé. V roce 1984 navštívila skupina mladistvých kurátorku muzea Dr. Elizabeth Goringovou s jistým předmětem k identifikaci. Jednalo se o staroegyptskou bronzovou figurku muže. Goringová si vzpomněla na vyprávění jejího předchůdce Aldreda o egyptských nálezech v Melvill House a došlo jí, že nález s předcházejícími může souviset.

Chtěla navštívit místo posledního objevu a prozkoumat nejbližší okolí, ale nálezce mezitím skončil ve věznici Saughton v Edinburghu. Nakonec se povedlo zorganizovat schůzku v Melville House pod dohledem probačního úředníka a nálezce místo mohl konečně označit. Goringová zde našla dalších patnáct předmětů. Mezi jinými např. horní část jemné fajánsové figurky bohyně Isis kojící syna Hora nebo část fajánsové desky s Horovým okem. Neobvyklou figurku popisují odborníci z Britského muzea jako kněze přinášejícího obětiny. Vznikla zřejmě v průběhu 25. dynastie (asi 747 – 656 př. n. l.).

„Výkop a výzkum těchto nálezů v Melville House byl nejneobvyklejší projekt v mé archeologické kariéře,“ řekla Dr. Goringová, která svůj příběh zveřejnila minulý týden v recenzovaném časopise Proceedings of the Society of Antiquaries of Scotland. „Odhalení staroegyptských předmětů ve Fife je zjevně neočekávané. Následný výzkum, který měl zjistit původ sbírky, poskytl fascinující příběh, i když s dalšími záhadami, které možná nikdy nebudou vyřešeny,“ dodala.

Další výzkum měl ověřit, zda cenné artefakty byly shromážděny členy rodiny Leven a Melville, kteří kdysi nemovitost vlastnili. Ale v roce 1984 bylo dohodnuto, že s nálezy z toho roku by se mělo zacházet jako s pokladem a měly by být získány muzeem. Možná předměty získal lord Alexander Balgonie, který navštívil Egypt v roce 1856 s jeho dvěma sestrami, když se chtěl zotavit z tuberkulozy prodělané během služby v krymské válce. Ale o rok později v pouhých 24 letech na nemoc zemřel.

Snad zármutek a spojení starožitností s jeho brzkou smrtí přiměly někoho, aby se jich zbavil. Možná, že příběhy o „prokletí mumie“ z 60. let 19. století spojovaly artefakty s neštěstím a někdo je z pověrčivosti zakopal. V každém případě jsou velmi vzácné a jejich tajemství stále čeká na rozuzlení. Neméně zajímavý je příběh prvního nálezce a pozdějšího učitele McNieho, o kterém od té doby nikdo neví...

Každý kurátor může vyprávět všelijaké mimořádné příběhy, ale toto je jeden z nejneobvyklejších, který se mi za 26 let v muzeu přihodil,“ dodala na závěr Dr. Goringová.

Roman Němec

Zdroje: artnet.com, theguardian.com


dobrovolníci z nms a balfarg na pozemku melville house v roce 1984


pískovcová hlava sochy muže z poloviny 12. dynastie


horní polovina fajánsové šabti se  jménem hor-sa-iset

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Dobrý příběh

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru