Zdědila detektor a našla dva anglosaské předměty za půldruhého milionu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Čtyřiapadesátiletá Mel Hollwogerová měla obrovské štěstí začátečníka, když zdědila detektor kovů a v průběhu prvních tří měsíců nedaleko jejího domu v Aldborough v Norfolku našla dva velmi vzácné anglosaské artefakty.

Partner paní Hollwogerové je detektoristou už řadu let. S jeho otcem, který hledal celé čtvrt století, od malička chodil na společné výpravy za dobrodružstvím. V roce 2018 otec zemřel a detektor zůstal nevyužit. Po nějaké době si detektor půjčila Mel a zjistila, že hledání je opravdu zábavné. Ač naprostý nováček, při jedné z prvních výprav dva dny před vánoci našla vzácnou zlatou pyramidku s granáty z anglosaské pochvy meče. O několik týdnů později našla další zlatý artefakt, tentokrát zdobený zlatý anglosaský pás ve tvaru prstenu. Jak sama uvedla: „Zpočátku to byl obrovský vtip – klasický případ začátečnického štěstíčka, ale najít další takový artefakt, to už je opravdu k neuvěření“.

Podle agentury PAS zlaté pyramidální osazení pochvy meče pochází z období mezi polovinou šestého až sklonku sedmého století. Funkce pyramidky spočívala pravděpodobně v tom, že měla zabránit nechtěnému vypadnutí meče z pochvy. V Anglii bylo nalezeno asi 50 podobných artefaktů, z toho jen 5 zlatých, přičemž jeden byl součástí pokladu „Staffordshire Hoard“. Zlaté zdobení s granáty odkazuje na vysoké postavení jeho majitele.

V době nálezu byla paní Hollwogerová hostem spolku Norfolk Recovery Heritage Group (NRHG), jejichž zástupci dosud nic podobného nezažili. „Většina z nás může hledat celý život a nikdy se ani nepřiblíží k nálezu takového významu, ale najít hned dva takto vzácné a důležité artefakty ze saského období a z různých míst, to je téměř neslýchané,“ uvedl Rick Child z detektorového spolku NRHG.

Oba předměty byly nedávno prohlášeny za poklad. Zlaté pyramidka byla ohodnocena na 25 000 liber (asi 740 000 korun a očekává se, že zlatý pásek bude oceněn na podobnou částku. Souhrnně tedy asi jeden a půl milionu korun, který by si měla nálezkyně rozdělit s majitelem pozemku. Historici si však dosud nejsou jisti, k čemu měl pásek sloužit, pravděpodobně šlo o nějaké zdobení, snad kříže nebo meče… Pokud by se prokázalo, že jde o součást zdobeného křesťanského kříže, s odkazem na vývoj a postupně rostoucí vliv křesťanství v anglosaském světě by mohl být zlatý pás ještě cennější.

Organizace Norfolk Museums Service původně chtěla pyramidu zakoupit, ale po ocenění Britským muzeem svůj záměr s ohledem na omezené možnosti rozpočtu stáhla zpět. Paní Hollwogerová doufá, že předmět nakonec zakoupí nějaký dobrodinec a zůstane v kraji, kde byl nalezen. „Podle mého názoru patří k Norfolku. Je to naše historie, historie každého.“ Detektoristka nakonec dodala, že doufá, že příště najde „něco keltského“.

Roman Němec

Nález detektorem kovů Equinox

Nález detektorem kovů Equinox

Nález detektorem kovů Equinox

Nález detektorem kovů Equinox

Zdroje: edp24.co.uk, bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pani ma na hledani super boty :-)

Najít něco takového je u nás spíš důvod k breku. Nechat si to člověk nesmí a ani za to pravděpodobně nic nedostane, natož majitel pozemku.

Super nález ad to milé paní pípa 8-)

Já trouba chodím na hledačku v gumákách nebo vojenských botách - tak proto nemůžu nic pořádného najít, je to všechno o správném výběru bot :-P ;-) ...

To je paráda no.Jdu si rychle obednat nejaky pohodlny backurky :-D
A těžkej nesouhlas s bobikem

No to je zajímavý příběh. Ale teď potom zveřejnění a udání místa to je asi jak na výstup na Sněžku

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru