6. 1. 2021 Kalendárium

Zlatá spona prohlášena za poklad

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Čtveřice školáků v roce 2014 našla vzácnou zlatou sponu, kterou teprve nedávno prohlásil příslušný koroner za poklad. Podobných šperků se na území Velké Británie objevilo jenom kolem deseti.

Po sedmi letech se dočkali hledači, kteří před sedmi lety našli poblíž anglického Alstonu zlatý šperk. Až před loni vánočními svátky totiž šperk koroner prohlásil za poklad. Artefakt pochází z rané doby bronzové. Nález zkoumali odborníci z County Hall v Morpeth.

Domnívají se, že jde o šperk, který se dával do vlasů nebo na oblečení. Ozdoba měří 33 milimetrů a pochází někdy z období kolem roku 2400 před našim letopočtem. Je to krásný příklad tehdejší kovovýroby.

Artefakt vyrobený z téměř čistého zlata objevili v Kirkhaugh Cairns poblíž Alstonu v roce 2014 čtyři mladíci. A to bratři Sebastian a Luca Aldersonovi, a dále Joseph a Aidan Bellovi. Společně se účastnili speciálního archeologického projektu v oblasti North Pennines. Jeho cílem bylo zkoumání dotyčné oblasti a případná záchrana vzácných artefaktů.

Šperk objevila čtveřice chlapců vedle tří pazourkových šipek. Za poklad prohlásil ozdobu koroner pro South Northumberland Andrew Herrington přesně 17. prosince, a to na základě zákona o pokladech z roku 1996. Nyní bude šperk nabídnut muzeu k odkupu za cenu, kterou stanoví nezávislá komise odborníků.

Už když čtveřice chlapců šperk našla, tak odborníci tvrdili, že jde o jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů z doby bronzové na území Velké Británie. Jde totiž o jednu z mála takových zlatých ozdob, která se tam kdy našla. Chlapci artefakt vykopali ze země, když si všimli, že se v hlíně něco blyští.

Chlapcům tenkrát bylo od sedmi do deseti let. „Opatrně jsme kopli do země. Viděli jsme, že se tam něco leskne a bylo to zlato,“ uvedl tehdy sedmiletý Joseph. „Společně s Lucou jsme začali tančit radostí, bylo to neuvěřitelné,“ dodal ještě chlapec.

„Když jsem šperk poprvé viděl, byl jsem fakt šťastný. I když jsem si nejprve myslel, že je to něco plastového,“ doplnil osmiletý Luca.

Podobných spon se ve Velké Británii našlo kolem deseti, jedna taková například v roce 1935 v Kirkhaughu. Byl u toho i Joseph Alderson, jehož jsou bratři Luca a Sebastian vnuci. Chlapci společně asi s padesáti dobrovolníky strávili devět dní prohledáváním půdy pod dohledem profesora Andrewa Fitzpatricka a týmu profesionálních archeologů z Newcastlu.

Zdroje: www.newsandstar.co.uk, www.express.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Paráda. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru