Zlaté medailony obětovali během rituálu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

V jihovýchodním Norsku bylo objeveno sedm zlatých přívěsků. Archeologové tvrdí, že je to vzácný poklad, který nemá za posledních sedmdesát let obdoby. Šperky byly podle všeho použity během obětního rituálu.

Jde o severské brakteáty, které jsou asi 1500 let staré. V podstatě šlo o zlaté medaile, které se nosily na krku jako drahokam. Vyráběly se na severu Evropy v období migrace během doby železné mezi čtvrtým až šestým stoletím. 

Podobaly se římským medailonům, ale byly na nich severské motivy jako bohové nebo zvířata. Severské brakteáty pocházejí z předvikingské doby. Archeologové říkají, že jsou si jistí, že nalezené medailony posloužily jako oběti bohům. 

„Patřily určitě někomu bohatému. Pouze lidé s vysokým postavením by si mohli dovolit tak bohatou oběť. Není pochyb o tom, že se jednalo o šperky spojené s aristokratickými komunitami uvnitř germánské elity ve Skandinávii,“ uvedli archeologové na blogu Science Norway.

Přívěsky jsou v pozoruhodně dobrém stavu vzhledem k tomu, že ležely více než tisíc let v jílovité půdě. Podle archeologů je to proto, že zlato je poměrně odolné. „Medailony vyrobili z poměrně čistého zlata, jsou však docela křehké. Snadno se ohýbají,“ sdělili ještě archeologové.

Nejsou si jistí, zda byly medailony „pohřbeny“ před nebo až po takzvané fimbulské zimě. Jednalo se o období mezi léty 536 až 540, kdy se vyskytly velké sopečné erupce. Sopky prý chrlily tolik popelu, že téměř rok přes oblaka prachu neprosvítalo sluneční světlo. To mělo vliv i na růst rostlin, což vyústilo v masové hladovění.

„Právě během tohoto období bohové potřebovali potěšení. V době špatných let a nejistoty mohli lidé pociťovat zvýšenou potřebu pokusit se vyhnout za každou cenu nebezpečí, a tak hledali způsoby, jak se ochránit,“ tvrdí archeologové.

Brakteáty se vyráběly ze zlatého plíšku, do kterého byly vtlačeny různé motivy. Častým motivem byly lovecké, jezdecké, anebo bojovnické téma. Téměř každá měla na sobě nějaký runový nápis. Norsko má bohaté archeologické nálezy pocházející z předvikingské doby. Artefakty se našly na polích, v hrobech i pevnostech. 

Zdroj: www.lifeinnorway.net

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru