Zlaté mince u Dunaje

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Skupinka hledačů pokladu s detektory kovu se zaměřila na okolí řeky Dunaj poblíž Budapešti a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Objevili zlaté mince a staré zbraně. Přispělo k tomu i letošní extrémní sucho, kvůli kterému je hladina řeky rekordně nízká. Z vody se dokonce vynořilo celé auto, vraky lodí a dvě americké bomby.

Hledači prohledávali břeh řeky Dunaj s detektory kovu konkrétně ve městě Érd, které spadá pod Budapešťskou metropolitní oblast. Objevené artefakty si už převzali pracovníci Ferencyho muzea a plánují je vystavit, aby se mohla přijít podívat veřejnost. Zlatých mincí napočítali přes dva tisíce. Předcházel jim objev jiné mince z roku 1743, tedy z období vlády Marie Terezie. A také zvonek, na kterém je vyobrazení svatý Jiří. Archeologové předpokládají, že všechny nalezené předměty pochází z vraku lodi, která leží na dně řeky. Archeologové už ji hledají, nasadili i dron, který snímá hladinu řeky.

Většinu mincí se zatím nepodařilo odborníkům identifikovat. Některé pochází z Vatikánu z období vlády papeže Klementa XII. vlastním jménem Lorenzo Corsini, který byl papežem mezi roky 1730 až 1740. Je známí tím, že dva roky po nástupu do úřadu oslepl. Depot dále obsahuje mince z Curychu a holandské dukáty. A také maďarské ražby ze 17. až 18. století a francouzské mince z období vlády Ludvíka XIV.

Dále hledači s detektory kovu našli železné předměty, zbraně, zvony, části lodi, dýky a dělové koule. Ferencyho muzeum má s artefakty velké plány, kterým ale budou předcházet minimálně dva roky práce. „Hrozně chceme všechny nalezené předměty vystavit, aby se mohl každý přijít podívat. Jenže předtím musíme všechno odborně ošetřit, což nám potrvá. Odhaduju, že artefakty se nám nepodaří vystavit před rokem 2020,“ uvedl ředitel muzea Gábor Gulyas. Dodal, že kromě předmětů s Érd mají ambice připojit k expozici i další artefakty nalezené ve zmiňované lokalitě u Dunaje v blízkosti Budapešti.

Radost ale Dunaj neudělala ekologům. Poblíž naleziště se totiž nedávno objevily toxické látky, na místo proto museli vyrazit chemici. Ukázalo se, že jde o škodlivé látky z dnes už nefungující továrny Óbuda Gas. Dunaj zaměstnala také pyrotechniky. V blízkosti mostu Svobody u Budapešti byla před několika dny nalezená munice. Ta se vynořila kvůli již zmiňovanému suchu, které zapříčinilo, že hladina Dunaje klesla na rekordní minimum. Historie mostu Svobody sahá až do roku 1894. Otevřeli ho za přítomnosti císaře Františka Josefa I., po němž měl být původně pojmenovaný.

Zdroj: https://hungarytoday.hu/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No bomba, tak to je sen. :-D

Super článek!

Ještě je pořád co hledat. V zemi a pod vodou je tolik krásných věcí,o kterých se nám ani nezdá.My tady jenom paběrkujeme.Opravdové poklady se jen tak neukážou.Ale i ty drobnosti,co nosíme z mávaček, je odměna za to,že couráme hodiny po poli,nebo po lese a vymýváme hlavu od starostí.A proto je tenhle koníček neskutečně krásnej.Mějte se krásně. ;-)

Jelikož opravdu té vody ubylo hodně tak letošní léto jsem prožil jen s detíkem pod vodu. A dovolím si tvrdit že některé naše řeky jsou plné pokladů a ne jen těch zlatých. Ve vodě je spousta památek.

No tenhle příspěvek jsem dával do diskuse?

Szép video köszönöm 8-)

To mi připomnělo vtip.

Maďar v Praze zastaví ,
a ptá se kolemjdoucího: "Hekematošvároš keztamágtereš Brno?"
Pražan se zarazí: "Odbočku z dálnice na co???" :-D

https://www.novinky.cz/clanek/nizka-hladina-dunaje-odhaluje-poklady-40250061

Pekný článok,
škoda že neukázali fotku ani jednej z tých zlatých.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru