Zlaté mince z období Tudorovců

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Bombastický nález se podařil rodině z jihu Anglie. Když tahali plevel na své zahradě, tak objevili zlaté mince z období Tudorovců. Depot už zaregistrovalo Britské muzeum.

Třiašedesát zlatých a jednu stříbrnou minci objevila rodina na zahradě svého domu v New Forest na jihu Anglie. Nálezci si přejí zůstat v anonymitě, což média akceptovala. Depot objevili během běžných prací na svém pozemku, trhali zrovna plevel. Mince pochází z konce 15. a začátku 16. století. Nález už zaregistrovalo Britské muzeum.

Depot obsahuje mince z období vlády Jindřicha VIII. Nachází se na nich iniciály králových manželek, a sice Kateřiny Aragonské, Anny Boleynové a Jane Seymourové. Jde o poměrně neobvyklou věc. John Naylor z Ashmoleonova muzea uvedl, že mince pravděpodobně ukryl bohatý obchodník nebo duchovenstvo bojící se Jindřicha VIII., když se snažil převzít kontrolu nad majetkem církve.

„Nejvíc pravděpodobné jsou dvě možnosti. A sice, že mince vlastnil obchodník, protože zdejší část Anglie patřila k těm bohatším. A to například díky obchodu s vlnou, která byla žádaným artiklem. New Forest se navíc nacházel blízko pobřeží a velmi blízko některých významných přístavů, takže je docela možné, že majitel mincí byl někdo zapojený do takového obchodu,“ uvedl Naylor.

Roli mohlo podle něj sehrát i něco jiného. „Je totiž fakt, že na konci 30. a 40. let 20. století docházelo k likvidaci některých klášterů. Víme, že někteří věřící se pokusili ukrýt své bohatství v naději, že si ho budou moct někdy vyzvednout,“ nastínil Naylor další možnost.

Podle prvotních odhadů má depot hodnotu čtrnáct tisíc liber. Podle Iana Richardsona, který má na starosti registraci pokladů v Britském muzeu, díky pandemii koronaviru stoupl počet zajímavých nálezů. „Lidé trávili více času doma a věnovali se více hledání nebo práci, na kterou nemají obvykle tolik času. Najednou se začaly množit nálezy jako nově nalezené mince,“ konstatoval Richardson.

V Britském muzeu bylo od vypuknutí pandemie zaregistrováno již 47 tisíc objevů. Během první vlno, kdy měli ve Velké Británii velká omezení, se sešlo 6251 nálezů. I přesto nadšenci alespoň hledali s detektory kovu poblíž svých domovů. Britské muzeum taktéž oznámilo, že loni bylo zaznamenáno 81 602 archeologických nálezů, což je oproti předchozímu roku nárůst asi o deset tisíc.

„I v této těžké doby, kdy je svět paralyzovaný kvůli pandemii koronaviru, nadále hledači vyráží do terénu s detektory kovu, aby zajistili nálezy důležité pro britskou historii,“ uzavřel Michael Lewis, vedoucí oddělení pokladů v Britském muzeu.

Zdroje: www.dailyecho.co.uk, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

:-O :-O :-O

By mě jeblo :-)

Možná jsem jen blbej a špatně vidím (návrat z hospody+čaj se slivovicí a pivo v kotelně)ale přijde mi že ta poslední fotka tam nemá co dělat.Paměť už mi taky dobře neslouží ale nebyli to náhodou zlaté dolary co našli v před pár lety v těch pixlách?

Zdarec. Neuvěřitelný koláče. Poslední foto jsou asi jihoafrické Krugerrandy.

Ta poslední fotografie je odjinud....zřejmě :-D
Jinak ty Tudorovci pěkný....

Děkuju za připomínku :-) To mně nedošlo, byla normálně u článku :-/ :-D

Jestli to zase nebyl ten slavný anglický ktrtek! :-O

:-O Masakr! Jen ten odhad za takovej poklad teda nic moc o:-)

Toho,kdo při tomto pohledu řěší nějakou odměnu,važně lituju.
Hold každý to dělá z jiněho důvodu ;-)

Já zase lituju pokrytce a moralisty, co si nevidí na špičku nosu ;-)

tak tady ten nehledal, ten si plel zahradu anglických růží! Vidím toho komorníka, jak dojde k pánovi a říká mu:
"Sire, v našich kedlubnách se našla sbírka tudorovských mincí? Co s uděláme!"

Co bychom udělali? Nahlásime je. Tady je to přece normální... :-D :-D Každý tady v UK ty depoty hlásí. ;-)

Na poslední fotce čtu Krugerrand. Takže nejspíš taky Anglie, nebo Jižná Afrika.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru