Zlato ze zahrady

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Vzácnou zlatou minci přibližně 500 let starou našla žena na zahradě svého domu v anglickém Portsmouthu. Detektor kovu si půjčila od syna, když se nudila. Pokud minci prodá, může si přijít až na 2500 liber.

Osmačtyřicetiletá Amanda Johnstonová se doma nudila. Bydlí na předměstí Portsmouthu, který se nachází na jižním pobřeží Velké Británie v anglickém hrabství Hampshire. Půjčila si proto detektor kovu od svého syna George a začala hledat poklady. Napoprvé našla jen pár bezcenných hřebíků, na další pokus ale už minci ze 16. století z období vlády Jindřicha VII. Tudora. A rovnou takzvaného Zlatého anděla, který má v průměru pouze 29 milimetrů a váží 5 gramů.

Tyto mince se vyráběly z 22 karátového zlata. Byly v oběhu asi 200 let a měly hodnotu šest šilinků a osm pencí. Pokud se nalezená mince prodá, má Johnstonová jako majitelka pozemku nárok na celou odměnu a nemusí se s nikým dělit. Nemusí ji však vůbec nahlašovat příslušnému koronerovi. Povinné je oznamovat objev více jak dvou mincí.

Hledačka objevila zlatou minci v zadní části své zahrady. „Je to neuvěřitelné a stále tomu nemohu uvěřit. Když jsem minci vytáhla z hlíny, byla tenká a docela křehká. Hned jsem si uvědomila, že jde podle všeho o něco zvláštního. Když jsem začala hledat s detektorem kovu, tak jsem prvně nacházela jenom bezcenné hřebíky,“ uvedla Johnstonová, která je matkou dvou synů.

Hodnota nalezené mince je kolem 2500 liber. Johnstonová ještě neví, co s ní udělá. „Nejprve jsem si říkala, že si minci nechám. Ale 2500 liber z prodeje je skutečně lákavá částka,“ míní Johnstonová. Její syny – jedenáctiletého George a třiadvacetiletého Bradleyho – nález ohromil. „George je trochu jako straka a chce si minci nechat. Myslí si, že je to super. Musím si to rozmyslet,“ uvedla ještě žena.

Podobná zlatá mince z období vlády Jindřicha VII., i když v mírně lepším stavu, se loni v prosinci prodala v aukci za 2600 liber. Podle toho byla také odhadnutá hodnota nově nalezené mince.

Zlatý sovereign našel detektorem kovu před rokem v únoru Sean Sandercock. A to během organizovaného hledání na jihozápadě Anglie. Konkrétní místo ale nebylo prozrazeno z důvodu ochrany. Ze získaných peněz plánoval zaplatit rodinnou dovolenu.  Hodnota nalezená mince byla původně odhadnutá na 2000 liber. „Měl jsem pocit, že jsem vyhrál jackpot. Na sociálních sítích zprávu o nálezu této vzácné mince komentovali lidé z celé Velké Británie. Každý chtěl o ní vědět,“ uvedl hledač.

Mince nalezená detektorem Equinox 800

Zlatá mince Equinoxem

Zdroje: www.dailymail.co.uk, https://readsector.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

chybí foto z obou stran... :-D

Bydlí tam dcera, tak až bude konec vírusu tak jedu pro další goldíky. Přeorat zahrádky jupííí. :-)

Tohle mi udělat máma, tak se snad pose..😤 Kluk s tím cajkem určitě běhal po všech čertech a máma se jako nudila jo? No twl🤪

Jen jestli to synáček nevytáhl někde venku a na zahradě to pak našla matka kvůli daním :D

A ty další z hrnce mají doma v kredenci.🤞

Krása

Vypadá divně, mně to příjde jak nějakej fake.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru