Zlatý nákrčník objevený na poli

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Hledač s detektorem kovu objevil poblíž Mistley  (vesnice a civilní farnost v okrese Tendring na severovýchodě Essexu) část zlatého nákrčníku. Podle odborníků je starý okolo 3000 let a jde o velkou vzácnou. Šperk byl prohlášen za poklad.

Fragment zkrouceného nákrčníku objevil hledač detektorem kovu na poli poblíž řeky. Styčná důstojnice Lori Rogersonová uvedla, že jde o ohromující nález. „Zlaté výrobky z doby bronzové jsou v Essexu velkou vzácností,“ uvedla Rogersonová.

Identita hledače, který šperky našel, nebyla zveřejněna. Odborníky nález velmi potěšil. „Je vždy ohromující, když můžete pracovat s prehistorickým zlatem,“ poznamenala ještě k objevu zlatého nákrčníku příslušná důstojnice. Podle jejich slov jde o první zlatý nákrčník z Essexu, který prohlášen za poklad.

Hledač s detektorem kovu nahlásil Portable Antiquities Scheme (dále PAS) nález nákrčníku před třemi lety. Odborníci z Britského muzea potvrdili, že šperky byl vyroben z nejméně 75 procent zlata, asi 18 procent stříbra a malého množství mědi. Nalezený nákrčník je dlouhý 147 centimetrů. Podle Rogersonové ho vyrobil velmi zručný a kvalifikovaný zlatník. Použil obdélníkovou tyč s drážkami.
„Zlatník moc dobře věděl, jak s kovem zacházet, aby během tak obtížného zpracování nedošlo k prasknutí. Z toho důvodu se domnívám, že šlo o velmi zručnou a kvalifikovanou osobu,“ dodala ještě k nálezu styčná důstojnice.

O šperk má aktuálně zájem Colchesterské muzeum. Důvodem je, že zlato z dobu bronzové se na území nejen Essexu ale celé Anglie, objevuje jen zřídka. Přímo tento druh zlatého šperku se v Essexu podařilo najít po více než třiceti letech. Zmiňované muzeum má ve své sbírce pouze osm zlatých předmětů z doby bronzové. 
Jedním z předmětů je takzvaný Sheepen Cauldron – kotlík z doby bronzové vystavený na zámku v Colchesteru. Na rozdíl od tohoto artefaktu měl zlatý nákrčník méně praktické využití. Nosil ho bohatý a významný jedinec.

„Colchesterské muzeum doufá, že získá nový nález, protože by to významně rozšířilo sbírku a naše znalosti o Essexu z doby bronzové a kovářích, kteří vyrobili neuvěřitelné předměty jako zlatý nákrčník,“ věří Michelle Burrows z Colchesterského muzea, že vzácný šperk získají. 
Není známo, za jakých okolností se nákrčník vzal zrovna u řeky poblíž Mistley. Přestože je tisíce let starý, podle odborníků je opravdu velmi dobře zachovalý. Colchesterské muzeum věří, že má reálnou šanci nákrčník získat do své sbírky. 

Zdroje: www.harwichandmanningtreestandard.co.uk, www.bbc.com, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Co 147 cm?Proboha jakou to mělo váhu?Namotat si na krk metr a půl zlata tak se ani nezvednu z postele.

Hledač s detektorem kovu objevil poblíž Mistley (vesnice a civilní farnost v okrese Tendring na severovýchodě Essexu) část zlatého nákrčníku.
Část co má 147cm to bych rád viděl komplet,ale běžná praxe něco někdo okopčí,přeloží přes překladač.Důležité je autor článku a zdroj.

škoda, že i u nás nemáme sličné důstojnice :-(

The torc, which is 147mm-long (5.7in) long, was crafted from a rectangular rod with four grooves cut into it.

No myslel jsem si to. 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru