Zlatý prsten s rytinou Kristovy tváře

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

V Kalmaru na jihovýchodě Švédska byl v rámci dvouletého výzkumu objeven zlatý prsten s rytinou obličeje Krista z počátku 15. století. Šperk ležel v odpadní vrstvě a dosud je jako nový, v téměř nedotčeném stavu. Zřejmě byl nošen jen krátce a posléze náhodně ztracen. Je severského původu, vhledem k velikosti patřil zřejmě bohaté dámě.

Při výzkumu historického starého města byly odhaleny zbytky 50 středověkých parcel včetně deseti ulic a částí původní městské hradby v Gamla Stan. Pozůstatky stovek budov, klenutých sklepů, ulic, latrín, studen a předmětů denní potřeby pocházejí z období mezi lety 1250 – 1650. Na světlo světa byly znovu vyneseny po Kalmarské válce v roce 1611. Podle archeologů odhalené nálezy předčily všechna očekávání.

Mezi dalšími zajímavými předměty z odpadní vrstvy je např. tzv. „Alsengem“, skleněný poutní amulet pojmenovaný po dánském ostrově Als, kde byly objeveny první exempláře. Měl chránit svého nositele před neštěstím na cestách. Pochází ze 13. až 14. století a nese rytiny tří postav. Vzhledem k tomu, že se dochovalo jen dno amuletu, byl zřejmě do odpadu už jako rozbitý vyhozen záměrně.

Celkem bylo objeveno přes 30 000 artefaktů. Vykopávky také odhalily runový kámen, který zřejmě pochází z pohřební mohyly z 12. století. Dále zajímavou cihlu s otiskem kočičí tlapky. O dopadu Kalmarské války svědčí také také velké množství projektilů, jako jsou dělové koule, kule do mušket a náboje do pistole. Objeveny byly četné nože a meče.

Nikdy předtím neměli archeologové příležitost zkoumat tak velkou souvislou oblast středověkého Kalmaru (resp. jakéhokoli středověkého města). Výsledky předčily všechna očekávání a otevřely okno do každodenního života středověkých obyvatel města. Výzkum bude nadále pokračovat a odborníci doufají, že přinese další cenné informace a nálezy.

Roman Němec

Zdroje: foxweather.com, yahoo.com, thehistoryblog.com


prsten in situ


prsten s rytinou tváře Krista


Alsengem s rekonstruovanou chybějící částí


jeden z vykopaných sklepů


vápencová runová desky z mohyly ze 12. stol.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ten prsten je suprovej 👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru