11. 4. 2014 Kalendárium

11.4. 2014 Zlatý prsten s křesťanskými a pohanskými symboly

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Před sedmi lety v muzeu v anglickém Essexu vystavili pozoruhodný 1400 let starý prsten, který našel hledač detektorem kovu. Na šperku jsou současně křesťanské a pohanské symboly. 

Unikátní šperk získalo muzeu ve Saffronu díky grantům ve výši šedesát tisíc liber, přispěli i soukromí dárci. Šperk experty opravdu nadchnul. Na začátku dubna 2014 si ho mohla prohlédnout také veřejnost. „Je to nejlepší nález všech dob, skutečně pozoruhodný nález,“ prohlásilo nadšené muzeum. 

Prsten pochází z období mezi léty 580 až 650. Detektorem kovu ho objevil nadšenec do hledání Tony Carter. „Chodím hledat už 41 let. Pro mě je to skutečně nejkrásnější a nejvzácnější nález, který se mně kdy povedl,“ prohlásil. 

Prsten vypadá jako opasek a je na něm vyrytá postava s dravým ptákem. Mezi další předměty, které Carter našel patří i dvě zlaté mince z prvního století před naším letopočtem. Dále pak dva stříbrné anglosaské předměty z devátého století našeho letopočtu. 

Pátým nalezeným předmětem je zlatý prsten s vyrytými symboly Kristova utrpění. „Byl to určitě předmět člověka, který se hrdě hlásil ke katolické víře. Jsme rádi, že můžeme předměty nalezené hledačem s detektorem kovu vystavit. Tyto krásné archeologické poklady si tak můžou vychutnat i návštěvníci našeho muzea. Zákon o pokladech má skutečně významné dopady,“ uvedla kurátorky výstavy Caroly Wingfieldová.

Muzeum kvůli tomu, aby šperky získalo, uspořádali také veřejnou sbírku. Ředitel muzea Tony Watson věřil, že se jim potřebnou částku podaří získat. Lidé jsou podle něj velmi štědří. A také se to podařilo…

O nálezu prstenu s anglosaskými motivy jsme psali také zde:
https://www.lovecpokladu.cz/home/kvuli-pokladu-nalezenemu-detektorem-kovu-poradaji-sbirku-6092

Nálezy prstenů jsou poměrně časté. Středověký šperk s vyobrazením svatého Mikuše našli před třemi lety například archeologové v Jizre'elském údolí východně od Mediny. Poblíž se v minulosti nacházela římská základna s rušnou obchodní křižovatkou. O prstenu jsme psali zde:

https://www.lovecpokladu.cz/home/zahradnik-v-galilei-nasel-velmi-vzacny-stredoveky-prsten-s-vyobrazenim-sv-mikulase-7296

Zdroje:  www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Míti PAS se je asi výhodné...( :-) ;-) ;-)

Anglický muzea taky můžou prodávat předměty a prodávaj. Pak už je jednodušší si představit, že to funguje.

U nas se jedná asi o pozůstatky v zákoně z období znárodnění...
Myslím že vlastníkem hisoricky cenných předmětů by nemusel být pouze stát a prodejem by mohl být dotovaný archeologický vyskum a provoz muzeí a galerií...

Kdyby jenom v zákoně - ale v myslích lidí. Tady se zeptáš na cenu a ukamenujou tě.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru