13. 4. 2016 Za džbán s 284 mincemi dostal 108 tisíc

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Odměnu ve výši 108 tisíc korun dostal lesník, který našel poklad u Ujčova na Žďársku. Konkrétně objevil džbán 284 mincemi. Zachoval se vzorně a předal ho Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Kraj se rozhodl, že dostane o 80 tisíc více, než mu ze zákona náleží. 

Poklad lesník našel, když hledal liščí nory. Džbán obsahoval peníze z období od druhé poloviny patnáctého století po první polovinu sedmnáctého století. Tržní hodnotu pokladu vyčíslili odborníci na 723 tisíc korun. 

Vedení kraje dlouze diskutovalo, z jakých hodnot bude při stanovené výše odměny vlastně vycházet. Dle hejtmana Jiřího Běhounka mají takové objevy opravdu velkou především historicko- kulturní hodnotu. Lesník našel poklad zcela náhodou, když se psem procházel terén pomezí Žďárska a Tišnovska. 

„Vedli jsme diskuzi, z jakých částek a jakých základů budeme v takových případech vycházet. Stanovili jsme patnáct procent tržní hodnoty nálezu,“ prozradil Běhounek. 

Poklad si převzali odborníci z Muzea Vysočiny v Jihlavě. Mince podrobili konzervaci, práce trvaly několik měsíců. Poklad muzeum plánovalo vystavit v na hradě Pernštejn, který patří mezi vyhledávané turistické cíle. Nachází se na rozmezí Vysočiny a Jihomoravského kraje. 

Vzhledem k tomu, že nalezené mince pochází z konce třicetileté války, mohlo dojít k uložení depotu právě v tomto období. „Pernštejn byl obléhaný Švédy v roce 1645, tak by to mohlo mít souvislost s touto válečnou operací. Ale byl bych v tomto směru velmi opatrný. Nedá se to přesně spojit s nějakým jménem nebo konkrétní událostí,“ myslí si archeolog jihlavského Muzea Vysočiny David Zimola. 

V roce 2016 kraj Vysočina odměnil také nálezce poklad u poblíž Horních Rápotic. Tomu přiznal dokonce půlmilionovou odměnu. Šťastný nálezce našel kolem tří set zlatých a stříbrných mincí. Podle zákona měl přitom nálezce nárok na 291 tisíc korun, kraj mu tuto odměnu navýšil o 180 tisíc. Na sběratelském trhu by se dal totiž poklad podle odborníků prodat až za tři miliony korun. 

„Teorie či domněnka je taková, že poklad byl majetkem některého bohatého humpoleckého soukeníka, který nechtěl mít peníze během třicetileté války umístěné doma,“ míní Dagmar Kluchová, vedoucí muzea v Humpolci.

Více jsme o pokladu psali zde: Odevzdal poklad

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hmm.... zajímavé, že by Bystrouška? A není náhodou správné nechat věc ležet v prostředí, kde byla objevena a pouze to oznámit než to dolovat a pak to odevzdat? Nicméně, že by blýskání na lepší časy? Ale jinak super nález a gratulka 👌

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru