15. 2. 2016 Poklad římských mincí na Královéhradecku

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Stříbrné mince vyražené v období vlády císařů Julia Caesara a Augusta objevili archeologové na Královéhradecku. Do země byly uložené v textilním nebo koženém váčku. Celkem 103 mincí ukryl pravděpodobně obyvatel germánské osady.

Váček se již nedochoval, časem se rozpadl. Archeology nález potěšil, mince mají totiž podle odborníků nevyčíslitelnou hodnotu. Celkem objevili až 103 mincí, které byly vyraženy před více než 2000 lety. Podle všeho je ukryl někdo z germánské osady, jež se v dané lokalitě v minulosti nacházela.

„Voják měl roční mzdu zhruba 150 denárů, takže těch 103 mincí představuje docela zajímavý obnos,“ přiblížil archeolog Pavel Horník z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Poklad byl ale rozsáhlejší. Obsahoval totiž i další artefakty jako bronzové spony a předměty z laténského a římského období včetně jedné keltské mince. 

Podle vedoucího společenskovědního oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové Miroslava Nováka lze tento objev označit za nález století. Jde především o rozsah nalezených římských mincí. 

„Mince vypovídají o stavu tehdejšího ekonomického systému. Nesou na sobě značky, které byly ražené do mincí a například mohou identifikovat pokladnu vojenského velitele. Musíme je ale nejdříve očistit a pak třeba budeme vědět, že šlo o žold konkrétní jednotky v rámci Římské říše, která se na našem území pohybovala,“ uvedl Novák.

Jedna římská mince vážila přes tři gramy. Velikostí byla podobná jako padesátník. Depot čítající stovky českých denárových mincí z přelomu 10. a 11. století se v roce 2014 našel také v sousedním Pardubickém kraji. Mince získalo do svých sbírek muzeum, vystaveny by mohly být na podzim

„Člověk vidí tu nádheru, vidí ty krásné ražby. Zároveň se domýšlí, odkud mince jsou, jak sem doputovaly a shání ten nádherný příběh někoho, kdo mince uložil do země,“ řekl ještě k nálezu na Královéhradecku archeolog Tomáš Bek.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

K nálezu by měl v nejbližší době vyjít také odborný článek, zajímavostí je, že mince jsou sice většinou republikánské denáry, ale díky tomu, že v jednom "slepenci" byl přilepen jeden mnohem mladší císařský denár (nevím z hlavy jakého panovníka) je možné uložení nálezu datovat do mladšího období...
Nějaké nálezovky jsou také zde:
www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/rimske-caesarske-slune-a-par-kamaradu-91461/

Pěkná práce :-) Ale nevyčíslitelná hodnota?? :-D

Kolik je z toho 10procent? :-)

Vidle: 10% je víc než si dovedeš představit ;-)

Ta hlava na fotce tady je Oktavián.

Tak nejmladší mince v depotu byl denár císaře Vespasiána 69-79 n.l.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru