28. 3. 2013 Kalendárium

28.3. 2013 Whisky z období druhé světové války

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Za minimálně devět tisíc liber byly před osmi lety k mání dvě láhve whisky z vraku lodi SS Politician. Potopila se během druhé světové války u ostrova Eriskay. Většinu beden alkoholu objevili zdejší obyvatelé.

Láhve tvořily jen část z nákladu SS Politician. Byla to nákladní loď, která najela na mělčinu u pobřeží hebridského ostrova Eriskay v roce 1941. Roli sehrálo špatné počasí. Její náklad tvořily bedny sladové whisky a jamajské bankovky v hodnotě tří milionů liber.

Když loď ztroskotala, stovky bedniček whisky ukořistili obyvatelé ostrova Eriskay a některé zakopali do země. Báli se, že je vyhmátnou celníci, a tak se rozhodli alkohol raději ukrýt. Některé láhve ale zůstaly pod vodou a postupně je vyplavovalo moře. Část získala potápěčská výprava v roce 1997. A v roce 2013 dvě láhve nabídla v online elektronické aukci aukční síň Scotch Whisky Auctions z Glasgowa.

O ztroskotání lodi a snaze místních zachránit láhve whisky byl dokonce natočený film pod názvem Whisky Galore! Britská filmová komedie vznikla v roce 1949. Minimální cena za dvojici lahví byla devět tisíc liber. Přitom se vůbec neočekávalo, že se dala ještě pít. Pro sběratele ale může být zajímavý příběh jednotlivých lahví.

„Všichni milují ten příběh, jak se lstiví ostrované potápí na dno vraku a přicházejí zpět s lahvemi whisky, které pak ukrývají před celníky. Některé láhve už byly dříve prodány v aukční síni Christie's,“ uved Bill Mackintosh, který vedl pozdější dražbu. „Láhve jsou neuvěřitelně vzácné a poskytují výjimečnou příležitost získat skutečný kus skotské historie,“ lákal tenkrát Mackintosh. Věřil, že aukce přiláká sběratele z celého světa. 

Christie's prodala osm lahví, které v roce 1987 našel ve vraku během potápění Donald MacPhee. Získal podíl ve výši čtyř tisíc liber. Dvě z těchto lahví koupil muž ve Fraserburghu v Aberdeenshire. 

V době, kdy se loď plující z Liverpoolu do jamajského hlavního města Kingston a New Orleans v USA havarovala, bylo na palubě celkem 28 tisíc lahví sladové whisky. Ostrované zachránili většinu nákladu. Dvojice lahví byla v roce 2013 nakonec vydražena za více než dvanáct tisíc liber.

Zdroje: www.scotchwhiskyauctions.com, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Líbí se mi obrat "Ostrované zachránili" :-)

U nás ochutnat znamená vypít :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru