30. 1. 2014 Kalendárium

30.1.2014 U hradu našli 9500 artefaktů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Část lebky delfína a středověký hrot šípu patří k více než 9500 artefaktům, které objevili archeologové před sedmi lety během výzkumu okolí hradu Cardigan ve Walesu. Byl postavený ve 12. století a jeho raná historie je hodně divoká.

Osmnáct měsíců se archeologové snažili zjistit co nejvíce informací o 800let staré historii tohoto místa. Hrad pochází z 12. století, v roce 1244 byl přestavěn. Současný zámecký dům vznikl v 19. století a je památkově chráněný. Část zdí hradu zůstala zachována.

Součástí celého projektu byl výzkum a následná renovace historické stavby. Počítalo se s jedenácti miliony liber. Část areálu měla být po dokončení otevřená veřejnosti. Vedoucí archeologického týmu Nigel Page uvedl, že během výkopových prací v areálu našli přes 9500 artefaktů.

Konkrétně šlo například o středověkou keramiku, zvířecí kosti, ale také hrnek NAAFI (Navy Army and Air Force Institute) z druhé světové války. „Máme tak více informací o lidech, kteří na hradě žili,“ poznamenal Page.

Budova je považována za první kamenný hrad postavený velšskými knížaty a byl baštou Rhys ap Gruffydda, který byl mezi léty 1155 až 1197 vládcem království Deheubarth v jižním Walesu. „Po půdou v současné zahradě jsme nalezli zbytky kamenné stavby o velikosti tři krát čtyři metry. Byla postavená už v roce 1171. Jde o velmi nečekaný objev,“ prozradil Page.

Archeology dále zaujala lebka delfína, která pochází z 15. století. „Není to úplně neobvyklé najít na hradě poblíž pobřeží pozůstatky delfína. Během středověkých svátků ho na hostině pojídali spolu s labutěmi a dalšími velkými zvířaty,“ říká archeolog.

Raná historie hradu Cardigan byla poměrně bouřlivá. Několikrát ho dobyl Llywelyn Veliký, který se dokonce stal vládcem celého Walesu. Po jeho smrti se hrad vrátil do normanských rukou.

„Je zajímavé, že jediným důkazem bitev, který se nám podařilo najít, je železný hrot z období středověku. Pak samozřejmě i tlusté zdi původního hradu, které měly obranný charakter,“ poznamenal Page.

O roku 1999 vedla společnost Cadwgan Building Preservation Trust kampaň za záchranu hradu a jeho okolí. Sháněli peníze, aby bylo možné projekt dokončit.

Zdroje: www.bbc.com, www.cardigancastle.com, www.walesonline.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé, dík.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru