4. 11. 2009 Kalendárium

4. 11. 2009 Válečné letadlo u Bělotína

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Druhá světová válka , Válka ve vzduchu

Sestřelené válečné letadlo i s ostatky pilota vytáhli pracovníci suchdolského muzea ze země před dvanácti lety. Trosky se nacházely na poli mezi Bělotínem a Lučicemi na Hranicku. Letoun patřil 224. bitevní divizi 8. letecké armády a plnil úkol podpory bojující rudé armády.

Po letadle, které se zřítilo během osvobozování Moravy a Slezska do pole, deset let pátrali znalci vojenské historie. Stroj vybavený velkým množství munice nakonec objevili mezi Bělotínem a Lučicemi asi čtyřicet centimetrů pod zemí. 

Šlo o bitevník IL-2, kterému se říkalo Šturmovik. Podle historických záznamů měl být 5. května 1945 sestřelen přímo nad Suchdolem německým protiletadlovým kanónem.

„V záznamech ze sovětských válečných archivů je uvedeno, že stroj se zřítil u Suchdolu. Jenomže žádný místní pamětník si nic takového nepamatuje," prozradil tenkrát jeden Petr Bartošík ze sekce Vojenské historie Muzea městyse Suchdolu nad Odrou, který patří mezi nálezce letounu.

Společně s dalšími členky Klubu přátel Suchdolu nad Odrou natrefili na pamětníka, který potvrdil, že letadlo bylo skutečně sestřeleno u Bělotína. Pilot prý z letounu vyskočil a byl zajat. Jenže muž ve skutečnosti zemřel přímo v kabině. 

K nálezu přispěl zemědělec, který dotyčné pole obdělával. Narazil totiž na nábojnici, která byla první opravdu důležitou indicií. Následující víkend už vyzvedli z hlíny velkou část sovětského stroje. Objevili kabinu pilota a několik lidských kostí, motor, vrtulový list, ale i kanony, tři rakety RS 82, několik desítek dvou a půlkilogramových bomb a další munici.
 
Následně už mohli nálezci oznámit, že skutečně vykopali ztracené letadlo s třiadvacetiletým pilotem N. J. Motorinem a sedmatřicetiletým střelcem V. A. Gukosjanem, kteří byli do té doby nezvěstní. Co se týče ostatků, našli například úlomek lebeční kosti a lícní kloub.

Ostatky pilota si převzala ruská ambasáda a pro náboje z palubních zbraní a rakety RS-82, které bagr odkryl také, si přijel policejní pyrotechnik z Ostravy.

„Zemědělec, na jehož poli letadlo asi čtyřicet centimetrů pod povrchem leželo, se docela vyděsil, po čem tolik let jezdil se zemědělskými stroji," poznamenal ještě Bartošík.  

Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Taky bich chtěl najít

Mám to kousek od baráku. Nedaleko od toho se našel i Bf-109 z prosince 44 a to v obci Vražné-Hynčice. Další Bf-109 o pár let později mezi obcí Vražné-Emauzy a městem Odry. Já sám jsem měl to štěstí najít cca kilometr vzdušnou čarou od místa nalezu IL-2 nábojnice z protiletadlového kanónu. Jenže to bylo na druhou stranu od Bělotína. Celkově v té oblasti toho spadlo docela dost. Nemluvě o B-24 u obce Lešná, která je vzdálená necelých 10 km vzdušnou čarou.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru