5. 3. 2021 Kalendárium

4.3.2010 Tající ledovce odhalily těla mrtvých vojáků

Kategorie: První světová válka , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Těla mrtvých vojáků z první světové války byla nalezena v italských Alpách. První zachovalou kostru objevil už v roce 2010 amatérský historik Dino De Bernardin. Mumie odkrývají tající horské ledovce.

Na první tělo mrtvého rakousko-uherského vojáka narazil Dino De Bernardin, když se procházel v horách blízko svého domova, které bylo v letech 1915 až 1917 dějištěm hořkých bojů mezi italskými a rakousko-uherskými jednotkami. V nadmořské výšce 2800 metrů upoutala jeho pozornost hromádka oblečení, která čouhala z tajícího ledu.

Šel se podívat blíž, co to tam vlastně je. Byl v šoku, když našel kostru vojáka s hnijícími botami. Na místo okamžitě přivolal policisty. Tělo našel poblíž lanovky poblíž hory Marmolada v Dolomitech na severovýchodě Itálie. Tuto oblast v zimě vyhledává mnoho lyžařů. Byli přivoláni také alpští záchranáři. Kostra byla pomalu vysekána z ledovce a převezena do márnice místní nemocnice.

„Nemohl jsem uvěřit, když jsem si uvědomil, že jsem našel ostatky statečného vojáka,“ uvedl tenkrát Dino De Bernardin. „Nejprve jsem viděl, jak z tajícího ledu vyčnívá oblečení. Pak jsem se přiblížil, abych se pořádně podíval, poznal jsem vojenské legíny, které byly běžné u vojáků z první světové války. Začal jsem hrabat, narazil jsem na kosti a shnilé boty. Došlo mně, že jsem našel mrtvolu vojáka,“ uvedl ještě Dino De Bernardin.

Dino De Bernardin také řekl, že se vždy zajímal o první světovou válku a sbíral memorabilie. Na mrtvého vojáka ale narazil skutečně poprvé. „Je těžké říct, co se mu stalo a jak zemřel. Ale po rozhovoru s policií si myslím, že ho pravděpodobně zasáhl šrapnel z granátu, nebo mohl šlápnout na minu, protože měl roztříštěné kosti. Smrt ve válce není nikdy příjemná,“ řekl nálezce. 

Chyběla hlava, trup byl rozdělen na polovinu a nohy byly poškozené. „Ale zarazilo mě, jak byla dobře zachovalá uniforma. Na nohách bylo vidět nehty,“ uzavřel Dino De Bernardin. 

Další dvě těla rakousko-uherských vojáků byla odhalena před dvěma lety. Podle archeologů jim bylo v době smrti teprve 16 a 18 let. Oba pohřbili jejich spolubojovníci v úzké horské trhlině. Odborníci následně provedli důkladnou analýzu nalezených těl.

Zdroje: 
www.dailymail.co.uk, www.thelocal.it

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velice zajímavý článek. 👍👍👍
Ale hláška ,, smrt ve válce není nikdy příjemná,, mne pobavila. Nevíte jaká smrt je příjemná? :-D

Řekl bych že ta, při které usneš a už se neprobudíš a určitě ne ta, když si rukama držíš vlastní vyvržený střeva, koukáš na rosekanou kyčel a ustřelený nohy, řveš strašnou bolestí a víš, že tě nikdo neslyší a že budeš umírat pár desítek hodin a sám.....

Díky za článek, výborný a děsivý zároveň... 😉

Sakra GumaLee, ty jsi to popsal že jsem se málem po...l, opotil. :-D ;-) Ale máš pravdu...

kostinF5: to mě připomnělo, chtěl bych umřít v klidu jako děda ve spánku, ne jako ty čtyři lidi co vezl v autě. :-D

Kim...👌 drsný ale dobrý.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru