7. 2. 2013 Kalendárium

7.2.2013 Prsten se safírem

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Unikátní prsten se safírem našel Michael Greenhorn z Clifton Moor v Yorku. A to v roce 2009, před osmi lety odborníci o šperku zveřejnili další informace. Zjistili, že byl podle všeho vyrobený ve Francii.

Mistr, který prsten zhotovil, použil zlato a safír. Tím prsten ozdobil. Hned na začátku také odborníci uvedli, že prsten patřil některému z králů a pochází z desátého století. Právě před osmi lety pak upřesnili, že šperk je mnohem starší. Pochází prý dokonce už z pátého století. Jsou si také jistí, že ho nevlastnil biskup, jak si dříve mysleli.

O prstenu jsme psali i zde: Archeologické zprávy

Prsten má v průměru 2,5 centimetru a je vyrobený z vysoce kvalitního zlata. Michael Greenhorn ho našel v dubnu 2009, když prohledával pole poblíž vesnice Escrick jižně od Yorku. „Jde skutečně o velkolepý nález. Velmi odvážný a krásný prsten s velkým safírem uprostřed. Není pochyb o tom, že ho vyrobil jeden z nejlepších řemeslníků v zemi pro někoho s velkým bohatstvím a velmi vysokým postavením,“ uvedla Natalie McCaul, pomocná kurátorka z Yorkshirského muzea.

To chtělo od začátku prsten získat do své sbírky. Zdejší odborníci plánovali, že šperk také podrobně prozkoumají, aby zjistili, jaké tajemství skrývá. Zlatý prsten kromě safíru zdobí i další barevná „sklíčka“. Safír se nejčastěji používal ve středověku, ale na druhou stranu podobné zpracování zlata mohlo znamenat, že prsten pochází z období Vikingů. Kombinace zlata, červeného a modrého skla je zase typickým anglickým stylem.

Yorkshirské muzeum nakonec prsten koupilo za 35 tisíc liber. Archeologové uvedli, že žádný podobný prsten z daného období ještě nebyl doposud na území Velké Británie objeven. Odborníci tenkrát uspořádali společný workshop. „Shodli jsme se, že tento safírový prsten je ještě zvláštnější, než jsme si původně mysleli. Nic takového z 5. nebo 6. století se ve Velké Británii doposud nenašlo,“ konstatovala Natalie McCaul.

Nakonec se také shodli, že prsten vlastnil někdo z vládnoucí třídy žijící pravděpodobně v raném anglosaském období. Po skončení římské nadvlády v Anglii v roce 410 následovaly nájezdy Keltů, Skotů, Sasů, Piktů a dalších římských povstání. Následovala Anglosaská vláda, která trvala dalších 500 let až do dobytí Anglie Normany v roce 1066.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.yorkpress.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tohle je neskutečná práce a nález. :-)

Nádherný, Viky, díky za článek. :-)

Ten chlápek vipadá trochu jako Freon, ale on ho nemá... to bych věděl :)

Tak to je nádhera. Anglie je asi hledačů ráj. A dostávají 50% nalezeného a ne jak tady u žida 10% a ještě nesmíte přiznat detektor. :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru