Detektorista našel unikátní keltskou figurku s obřím pohyblivým penisem

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Bezprecedentní nález bronzové figurky muže s nepřiměřeně velkým „odklápěcím“ penisem učinil na hromadné detektorové akci Paul Shepheard v Haconby v hrabství Lincolnshire. Přívěsek pochází z 1. století našeho letopočtu a je jediným exemplářem svého druhu z doby železné.

Paul Shepheard se účastnil klubové detektorové akce i se svou ženou Joannou. Zatímco ona našla středověký groš, Paul objevil artefakt, jaký nemá obdoby. Ležel v hloubce okolo 25 cm. V první chvíli nález nerozpoznal – jakožto bývalý restaurátor zemědělského vybavení si Paul myslel, že vypadá jako závlačka používaná k upevnění kol na vozících. Pak si ale všiml obličeje a došlo mu, že se jedná o postavu. Dle odborníků nemá nález ve světě obdoby: pant u kořene penisu umožňuje pyjem pohybovat a napodobit erekci.

Figurka je bronzová, o rozměrech 5,5 cm na výšku a 1,2 cm na šířku. Představuje stylizovanou postavu muže s oválným obličejem, plochým nosem a proříznutými ústy. Jeho levá paže je ohnutá a na hrudi si drží váček nebo nádobku. Pravou paží křížem přes trup svírá obří falus – i v „ochablé“ poloze, je výrazně delší než mužovy krátké naznačené nohy. Očko za hlavou definuje nález jako přívěsek.

Fakt, že se jedná o první takovou figurku s penisem na pohyblivém pantu ze starověku, při známosti obrovského rozsahu produkce falických symbolů v řecko-římském světě ukazuje, jak významný a vzácný nález to je. Přívěsek nesplňuje definici pokladu, protože není z drahého kovu. Může proto být vydražen soukromě. Odhad aukční síně Noonans, která aukci pořádá 9. března, je předběžně stanoven na 800 až 1 200 liber (asi 21 000 – 32 000 korun).

„Pochází z keltského období z 1. století našeho letopočtu a jedná se o znázornění boha plodnosti, pravděpodobně odvozeného z římského boha Mercuria. Mužská postava s nadměrně velkým penisem na pantu měla mít symbolické schopnosti štěstí a odhánění zlých duchů a mohla také sloužit jako zamykací mechanismus např. spony na opasek či pochvy meče,“ doplnil poradce dražitelů z Noonans v Mayfair pan Nigel Mills.

Roman Němec

Zdroje: msn.com, thehistoryblog.com, noonans.co.uk


Manželé Shepheardovi

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je macek 👍😃

Může taková bronzová rezatá patina vzniknout v železité půdě, kdy železo chemicky reaguje s bronzem? A nebo je to dáno nějakým záhadným složením bronzové slitiny?

Něco podobného už tu proběhlo. ;-)
www.lovecpokladu.cz/home/detektoristka-nasla-ochably-rimsky-falus-bez-varlat-ve-forme-privesku-9141

Jojo, právě že římských falických přívěsků bylo poměrně dost, ale figurka s pohyblivým pinďourem z té doby je unikát. V článku píšu: "Fakt, že se jedná o první takovou figurku s penisem na pohyblivém pantu ze starověku, při známosti obrovského rozsahu produkce falických symbolů v řecko-římském světě ukazuje, jak významný a vzácný nález to je. "

:-)

Takový keltský Igráček :-D

Parádní nález😳Asi se budu vzhledem k mému věku tím pohyblivým pantem inspirovat🤔😉🤪

Super nález. :-) :-) :-)

Krásnej fandulák. Ale nestojí mu, chudákovi. :-D o:-)

Kostine: kapka Konkoru do pantu a erekce vyřešena. :-D

Jj. Konkor...promnout a je Jura. :-D 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru