Držadla ocílek - jak to všechno začalo

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi .... a později způsobil, že se v jednom nejmenovaném lese ztratilo držadlo ocílky.

Ozdobné zoomorfní (s motivem zvířete) držadlo ocílky je jedním z artefaktů, které má ve svém imaginárním seznamu žádaných nálezů zřejmě každý hledač. Stovkám z vás už se tento nález podařil a tak ho máte v tom seznamu odškrtnutý. Vzhledem k tomu, kolik typů a jejich variant existuje, ale mnozí z vás držadlo na seznamu stále máte, jen s upřesněním, jaké zvířátko vám ještě chybí.

Když jsem před 16 lety s hledáním začínal, nemohl jsem si také plastiky zvířete na kolébce nevšimnout, neboť se občasně objevovaly na jednom hojně navštěvovaném detektorářském webu. A i já jsem si ho na svůj imaginární seznam napsal. Netrvalo dlouho, tuším ani ne dva roky, a nalezl jsem v podhůří Krušných hor jednoho celého hafana s krásnou hladkou patinou (viz obr.). Radost jsem z něj měl velkou, hlavně díky nálezovému stavu, tenkrát se mu totiž dochovala i celá ocílka, byť totálně zkorodovaná. Zkoušel jsem tenkrát tu ocílku alespoň trochu zachránit a po vysušení ji napustil roztaveným voskem, nicméně to stejně nepomohlo a jak je vidět na fotkách, ocílka se začala postupem času rozpadat, takže z ní už zbyla asi 1/3.

Protože se mi ta držadla stále moc líbila a realisticky jsem zhodnotil, že šance na nalezení i dalších motivů je pramalá, rozhodl jsem se, že si je posbírám pomocí výměn s jinými kolegy a nákupy. Tak se stalo, že zvířátka začala přibývat (ve vrcholné fázi sbírky jsem jich měl cca 130 ks). Nutno podotknout, že později jsem našel ještě větší půlku dalšího psa.

Krátce po tomto rozhodnutí jsem se při jedné příležitostné návštěvě u teplických archeologů bavil o svém novém zájmu s Lubošem Rypkou (v současnosti působí v muzeu v UnL). Ten mě tenkrát pobídl, že se o tomto artefaktu toho moc neví a že vzhledem k jeho nálezům v různém archeologickém kontextu jsou řazeny od římského období, po středověk a novověk, takže by bylo dobré, abych se pustil do bádání a tuto letitou hádanku rozseknul. Mám rád výzvy, proto jsem se tohoto úkolu zhostil.

Nastudoval jsem si dostupnou literaturu o archeologických nálezech těchto držadel a současně na různých hledačských fórech vystavil výzvu, aby mi hledači své nálezy držadel ocílek posílali i s nálezovými okolnostmi a metrologií. A světe div se, kolegové na výzvu zareagovali a začali mi své nálezy posílat, přičemž ve většině případů neměli problém se o nálezové okolnosti podělit. Díky této velké spolupráci tak bylo možné zdokumentovat celkem přes 550 ozdobných držadel ocílek. Nutno podotknout, že v té době bylo v celé Evropě archeologicky zdokumentováno a publikováno jen cca 20 ks!

Dokumentaci držadel jsem rozšířil i na další evropské státy, takže jsem se tenkrát nalogoval do 27 zahraničních detektorářských diskuzních webů. Díky této akci bylo možné vyloučit zahraniční výrobu těchto artefaktů a hlavně mezi hledači tehdy tradovaný mýtus, že se jedná o předmět denní potřeby francouzských napoleonských vojáků. Světe div se, Frantíci držadla neznali.

Nechci už čtenáře nudit dlouhým povídáním, takže to zkrátím. Mé bádání probíhalo v letech 2008-2011, kdy jsem publikoval o držadlech studii v arche časopise Archeologive ve středních Čechách. Zde bylo tenkrát popsáno pouze 343 nálezů. Věnoval jsem se tomuto tématu ještě další rok, ve kterém přibylo oněch zbývajících 200 nálezů, které mám sepsané v PC, ale už jsem je nikdy nevydal, protože jsem necítil poptávku.

Pokud by byl zájem o další informace o průběhu bádání, napiště to do komentářů :)

Studie je k volnému stažení ve formátu PDF zde: https://www.academia.edu/16912025

Foto příloha je zde: https://www.academia.edu/16912070

Držadlo ocílky, které spustilo můj zájem o ně.
Držadlo ocílky, které spustilo můj zájem o ně.
Držadlo ocílky, které spustilo můj zájem o ně.
Držadlo ocílky, které spustilo můj zájem o ně.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobrá práce kolego 👍😃 jsou to nádherný kousky, mě osobne se jeste nepoštěstilo najit ani jedno...😔

Já jsem našel akorát pejska.

Studii jsem četl už v r. 2011, přispěl jsem svým kouskem. Určitě bych rád přečetl i aktualizaci. Za ty roky s detektorářským boomem by byl vzorek jistě mnohem větší a něco by to mohlo odhalit.

Díky za přízeň. Od vydání studie se hlavně objevily nové typy a varianty zvířátek. Údaje k těmto novým motivům mám uložené, tak snad se někdy dokopu k tomu, sepsat nějaký doplněk.

Parádní počin, vážený kolego! Díky :-)

Dobrá práce kolego!
Zatím mám několik psů a lva...

Skvělý počin! Studii jsem četl a tvoje příspěvky odebírám. Sám mám jen půlku psa (a hledání informací o co jde mě vlastně navedlo na tvoji práci), ale je to krásný artefakt.

Jdu do práce ale hned zítra si stáhnu a počtu ;-) Zatím nemam ani jednu :,-(

Super 👍🏻

Pane jo ... takže už i ocílkoví pejsci jsou pod mikroskopem bádání ? 🤔
No, mám dva celé z Krušných hor na okrese Chomutov, stejné, jako jsou na fotografii autora článku.

Parádní práce, bezvadné a úžasné. Já za 14 let hledání nemám ani jednu, u nás nerostou.
Jářku..., ale ten hafan na obrázku má štičí čelisti :-O :-) ;-)

Díky za podporu. Přeji každému, aby si nějaké pěkné držátko ocílky našel ;-)

Super počin, tento artefakt je opravdu žádoucí. Já zatím chytl akorát pejska bez houpačky. :-D :-D

kacuro-už kdysi jsem to zaregistroval.přiznám se že kdysi jsem taky uvěřil tý Napoleonice.Teď mám několik pejsků(části i jeden i železnou ocílkou) a jeden lvíček.Když jsem uviděl i ostatní zvířátka musím je mít a proto pořád(a ne jen pro ně pořád mě to žene ven).Zrovna předevčírem jsem se o nich bavil s archeologem.Pokud budeš dál bádat tak ti rád pomůžu a poskytnu info a foto.A mohl by si nám prozradit to období(pokud víš) ze kdy jsou.děkuji.

jiva: přečti si tu studii, na kterou je dole v článku odkaz. Tam máš všechny potřebné informace.

kacuro -určitě doma na to kouknu ;-)teď dopiju poslední a razím domů.Jsem rád že jsi si stín dal práci ;-)

Pěkně napsáno, pane :-) Tvoji studii jsem četl, je přehledná a velmi detailní. Bohužel mi její přečtení nepřineslo vytouženého psíka pod cívku... Tak mám zatím jen ptáka :-D :-D

Když jsem ti tenkrát chtěl poslat svoje ocílky řekl jsi mi že už se tím ne zabýváš a tím to skončilo.
Tak pokud budeš pokračovat tak se ozvi :-P

Wladislav: můj výzkum probíhal v letech 2008-2012, takže času na nahlášení nálezů bylo dost :-D

To je super, když se někdo takhle specializuje a zpracuje pěkně nějaké téma, máš můj obdiv a respekt i případnou potvoru (podporu), protože tohle je prostě aspoň probádaný střípek historie nějakého spotřebního zboží a odborníků na něco v kontextu dnešní doby ubývá a vůbec.... Fakt oceňuji, i když mé zájmy jsou úplně jinde. ;-)

Chvályhodná práce. Kdysi jsem pročítal a za skoro dvacet let nemám ani jednu :-( Na Mostecku nějak asi nerostou a nebo je má všechny ten pacholek Jezer :-D

To jo to jsem ti poslal 2. Ale dnes už jich mám sedm nebo osm myslím :-P

No tak jsem většinu přečetl a laicky teda vím že jsou zhruba plus minus z 18 století a jestli budu chtít zvětšit pravděpodobnost nalezu tak musím někam jinam než tady co chodím na Moravě :-( Ale jak se říká náhoda je blbec a třeba budu jeden z prvních co to kopne na Ostravsku :-D :-D :-D
Parádní práce ;-)

Používaly se určitě ještě nejméně v první polovině 19. století, někde zřejmě i později.

Jo jo četl jsem že jsi psal že je možná výroba i koncem 17stol. já to myslel tak nějak všeobecně že 18te je tak nějak mezí a nic tým nezkazím ;-) Nevím možná jsem někde něco přehlédl a tak se ptám rovnou : našel nebo nenašel nějaký inzerát ve starém tisku na výrobu a prodej ....se ptám asi zbytečně jinak by se vědělo kde se to přesně vyrábělo 8-)

Super prace kolego.Už jsem jich našel 9 kusu.A odeme maš před lety ten vzacny typ do ztraceny formy..At se nadale daří.. ;-)

Paráda, musím večer počíst, mám psa a lvíčka ;-) ;-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru