Hledali 15 minut, narazili na životní objev 14 seker z doby bronzové

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Otec se synem za pomoci detektorů kovů našli výjimečný soubor bronzových seker při hledání na poli poblíž Dorchesteru. Některé ležely jen mělce pod zemí, jedna sekera byla dokonce orbou vynesena na povrch. Životní nález a lokalitu nyní zkoumají archeologové.

Dvaapadesátiletý Martin Turner s osmnáctiletým synem Rhysem v červnu prozkoumávali pole, na kterém nikdy předtím nehledali. Nicméně, netrvalo dlouho a učinili svůj první úžasný objev: „Nemohl jsem uvěřit tomu, co jsme našli. Věděl jsem, že jsou (sekery) staré, ale neuvědomil jsem si, jak moc staré,“ komentoval nález otec Martin pro BBC.

„Byli jsme tam jen čtvrt hodiny, než jsme našli první,“ vysvětloval. „Pak jsem to vykopal a věděl jsem, že je to stará sekera, tak jsem zavolal svého chlapce a řekl jsem ‚nebudeš věřit tomu, co jsem našel‘. A když ke mně přišel, jeho detektor pípal přímo za mými zády a já mu řekl, ať to raději vykope. Znovu jsem zapnul detektor, šel jsem stranou a ani ne půl metru vedle byla další sekera. Když jsme je dali všechny dohromady a fotili, asi metr od nás ležela jedna sekera na zemi,“ dodal pan Turner.

„Lidé tráví celý svůj život snahou získat jednu takovou věc na svém bucketlistu a on se podílel na objevu 14 z nich,“ řekl hrdý otec. „Pocit, když ty sekery držíte poprvé po 4 500 letech – jste první, kdo je drží po takové době… V tom je to vzrušení,“ dodal Martin, který by rád viděl artefakty vystavené v muzeu Dorchesteru, protože „jsou součástí místní historie“.

Sekery budou zkoumány a později posuzovány koronerem – pravděpodobně budou definovány jako poklad. Přesná poloha nálezu je zatím udržována v tajnosti, dokud neproběhne detailní archeologický průzkum oblasti. Dorchesterské muzeum již nyní o sekery projevilo zájem a doufá, že je získá do svých sbírek pro veřejnost.

Zdroje: bbc.com, bridportnews.co.uk, dorchesterecho.co.uk


část seker po objevu


v terénu po objevu


sekery

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný kousky 👍 ale koukám, to jsou nějaký jiný... Jednostranný ?🤔

Venda17:
Co tím myslíš jednostranný?

Tak to budou odkorňovače, na ty sem odborník :-D :-D :-D

Já nejsem odborník. Přijde mi jako by ty "uši" byly jen z jedné strany. Nebo to tak mají všechny ? 🙂

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru