Keltská brož prodána za 55 tisíc liber

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Za neuvěřitelných 55 tisíc liber se prodala keltská brož, kterou našel detektorem kovu Ray Pusey (64). Orientační cena tohoto předmětu přitom byla odhadnutá na maximálně osm tisíc. 

Prodej organizovala známá aukční síň Hansons. Ta uvedla, že šlo o jednu z nejlepších aukcí vůbec. Brož se totiž prodala o zhruba sedminásobně vyšší částku, než odhadovali odborníci. Starodávnou relikvii našel Ray Pusey, který je řidičem dodávky. Objev se mu podařil za pomoci detektoru kovu v jeho rodném Buckinghamshire v říjnu loňského roku. 

Takový typ brože se umísťoval na koně. Odborníci odhadli její cenu někde mezi 6 000 až 8 000 librami. Brož má tvar T a je vyrobená ze slitiny mědi. Přední část vyzdobili červeným smaltem. Jde o běžnou techniku, kterou Keltové používali k oživení šperků. Na broži jsou také různé vzory, které připomínají vlny. Výzdoba je v tradici keltského jihozápadního stylu, který je známý například z pokladu objeveného v roce 1800 v Bridgwateru.

Pusey chodí hledat s detektorem kovu už třicet let. Loni zrovna moc na hledačské procházky nechodil a zrovna se mu podařilo najít tak super věc. Brož se nacházela v hloubce asi patnáct centimetrů. „Celou aukci jsem sledoval online. Bylo to vzrušující. Nakonec vše dopadlo skvěle,“ uvedl šťastný nálezce. 

Polovinu peněz z prodeje dostane tradičně majitel pozemku, kde se brož nacházela. Pusey vše náležitě oslavil s manželkou. „Je to vynikající a vzácný artefakt, úžasný nález a neuvěřitelný výsledek. Vůbec jsme nečekali, že se může brož prodat za 55 tisíc liber. Je to jedna z našich nejlepších aukcí,“ uvedl Charles Hanson, majitel aukční síně Hansons.

Podle odborníků je brož stará asi 2 000 let. Zřejmě patřila keltskému náčelníkovi. Brož má rozměry 172x128 milimetrů. Pravděpodobně se používala k překrytí spojení mezi popruhem a látkou. Takové nálezy jsou poměrně vzácné. Nově vydražená je prý výjimečná svou velikostí i dobrým stavem. Většina takových předmětů byla nalezená v jámách se spálenou hlínou. 

O jedné takové broži jsme už dříve psali. Před třemi lety ji detektorem kovu našel Mike Smith. Archeology tento nález přivedl k válečnému vozu, který byl pohřbený společně s keltským válečníkem: Keltský válečn vůz

Zdroje: www.bridgwatermercury.co.uk, www.bridgwatermercury.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za parádní článek. Jen by mě zajímalo, jak to dopadlo se zde zmíněným, před třemi lety kopaným Válečným vozem Keltským??? Ví někdo???

Hledala jsem a nic jsem nenašla :-(

Viky: Škoda, protože to mohlo být opravdu zajímavé. Už jen to bronzové udidlo na fotce je parádní. :-)

Píšou šperk. Upřesnil bych , vidím váhu :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru