Objevili těla jeptišek, které byly brutálně zavražděny

Kategorie: Druhá světová válka , Válečné zločiny , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Archeologové nedávno objevili kostry katolických jeptišek, které byly zavražděny Rudou armádou na konci druhé světové války. Jejich objev uzavírá měsíce trvající pátraní. O život přišly zvlášť brutálním způsobem, když pomáhaly v nemocnici. Vojáci pozabíjeli i pacienty.

Rudá armáda napadla Polsko v roce 1944, když nacistické Německo stáhlo své vojáky. Během této doby se sovětské síly snažily získat kontrolu vězněním, deportací a zabíjením polských vojáků, duchovenstva a civilního obyvatelstva.

Existují záznamy z roku 1945, které hovoří o vraždě sedmi jeptišek sovětskými vojáky. Aby archeologové zjistili, kde jsou pohřbeny, nejprve v červenci 2020 vykopali místo v Gdaňsku. Tam našli ostatky sestry Charytyny. Výkop v Olsztynu pak odhalil pozůstatky sestry Generosy, Krzysztofory a Libérie, které byly zdravotními sestrami v Olsztynské nemocnici Panny Marie.

Archeologové pátrali po zbývajících jeptiškách. A tak v prosinci loňského roku kopali na obecním hřbitově v Ornetě. Vykopali díru o velikosti asi dvacet metrů čtverečních. Postupovali podle archivních záznamů jako je ručně vypracovaný pohřební plán. Aby hroby našli, museli nejdřív exhumovat ty novější, které byly nahoře. 

Nakonec našli pozůstatky tří zbylých jeptišek, a sice sester Rolandy, Gunhildy a Bony. „Historické dokumenty, věk a pohlaví ostatků a přítomnost mnoha náboženských předmětů naznačovaly, že kostry patřily zavražděným jeptiškám,“ uvedli archeologové v oficiálním prohlášení.

V hrobech našli náboženské artefakty jako oděvy spojené s řádem sv. Kateřiny, malé růžence s leštěnými korálky, větší růžence pro nošení na opasku, kříž vykládaný kovovými vzory a dva medailony s obrázky svaté rodiny.

Když Němci začali v roce 1944 ustupovat z Polska, využil Sovětský svaz šance převzít kontrolu nad zemí. „Na území okupovaném Sověty následoval masový teror,“ uvedl varšavský institut. Když Rudá armáda postupovala do měst a území, vojáci vyplenili a vypálili kostely a náboženské budovy. S jeptiškami bylo zacházeno opravdu krutě.

V únoru 1945 sovětští vojáci zaútočili na nemocnice v Gdaňsku-Wrzeszczi, Olsztynu a Ornetě, kde jeptišky v řádu sv. Kateřiny sloužily jako zdravotní sestry. Vojáci mlátili a bodali pacienty a zaútočili na jeptišky, kterým způsobili strašná zranění. Tvář sestry Rolandy byla naprosto zmrzačená k nepoznání a sestru Gunhildu doslova rozstříleli. 

Zdroje: www.livescience.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mrknu sem po dlouhé době a hned se setkám s novým výkladem historie. Ani jsem to nedočetl.....nemá to vert.

Tuco to se na mě nezlobte, ale jedno nevyvrací druhé. Německo stáhlo své vojáky, protože dostali na prdel v těžkých bojích a byli k tomu donuceni. A dobře jim tak. Kéž by tenkrát dostal na prdel i bolševik. Myslím, že není nutné úplně vše kritizovat a za každou cenu uštěpačně komentovat, hledat problémy tam kde nejsou. Vytváří to zbytečně toxickou atmosféru

Tuco, ale vždyť to je celé postavené na hlavu. To jako RA napadli Polsko v roce 39 a od té doby ho drželi, celé? A co pak teda o pár let později osvobozovali? Ne. Samozřejmě. Když jsme si tohle vyjasnili, tak když zabrali ten východ a západ nechali němcům (samozřejmě zjednodušuji, abych to nepsal ještě zítra), tak pak posléze ten východ osvobodili? Hele zkrátím to - dva vyčůránci, jmenovali se Stalin a Hitler, se domluvili, že si rozdělí Polsko a to se pak taky stalo, každý zabral svou část. Jenže pan H chtěl pana S přechytračit a vzít si to celé, ale to se mu nepovedlo, nakonec dostal na prdel, stáhl své vojáky s rusko zabralo Polsko celé. Ne, neosvobodilo. Protože abys někoho osvobodil, tak mu logický musíš dát svobodu a to se nestalo a rusko to ani nikdy nemělo v plánu. No jó, na morálku, to já jsem holt pes... A to jsem pominul, že část Polska dostávala nejen od rusů a němců, ale ještě ukrajinců. Až mě mrazí když slyším, jaký je teď Bandera opěvovaný hrdina

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru