Potápěči našli v rybářské síti Enigmu

Kategorie: Nálezy techniky , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

Němečtí potápěči ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF), kteří prohledávali vyřazené rybářské sítě v Baltském moři, narazili na překvapivou věc. Z vody vytáhli vzácný šifrovací stroj Enigma, který používala nacistická armáda během druhé světové války.

Potápěči odhození sítě prohledávají, protože představují velké nebezpečí pro mořské živočichy. Původně si mysleli, že v síti objevili zamotaný pouze obyčejný šicí stroj. Podvodní archeolog Florian Huber si ale rychle uvědomil, že jde o významný historický nález. Stroj pravděpodobně někdo do moře vyhodil z ponorky.

„Za posledních dvacet let se mně podařilo najít mnoho podivných věcí, ale nikdy se mně nesnilo, že objevíme jeden z legendárních šifrovacích strojů Enigma,“ raduje se z nálezu Huber, který se plavby v zátoce Gelting na jihovýchodě Jutského poloostrova účastnil.

Nacistická armáda tyto šifrovací stroje používala během druhé světové války k odesílání a přijímání tajných zpráv. Britští kryptografové ale kód prolomili, což pomohlo Spojencům během námořních bitev o ovládnutí Atlantiku. Povedlo se to týmu šifrantů pod vedením Alana Turinga, kteří sídlili na bývalé šlechtické usedlosti Bletchley Park, jež se nachází asi padesát kilometrů severozápadně od Londýna. Tímto počinem zachránili život tisíců lidí.

V květnu 1945 krátce před kapitulací Německa dostaly posádky asi padesáti ponorek jasný rozkaz, asi sice potopit plavidla poblíž zátoky Gelting poblíž dánských hranic, aby se nedostaly do „rukou“ spojenců. Součástí pokynů byla také likvidace šifrovacích zařízení. Enigma fungovala na principu koleček, která se proti sobě otáčela, čímž ukazovala, jaká dvě písmena si budou navzájem odpovídat.

„Myslíme si, že námi nalezená Enigma byla právě během této řízené likvidace hozena přes palubu,“ konstatoval Huber, který je členem společnosti Submaris provádějící výzkumné mise pod vodou.

Němci celkově ke konci války nechali potopit přes dvě stě svých ponorek v Severním a Baltském moři. Šifrovacích strojů Enigma bylo vyrobeno asi 37 tisíc kusů, objevila se jich ale jen přes dvě stě. V aukcích se prodávají za desítky tisíc eur.

Potápěči, kteří jeden z takových strojů našli v Baltském moři, už mají jasno, jak s ním naloží. Věnují ho do sbírek archeologického muzea v zámku Gottorf ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

Zdroje: www.reuters.com, https://phys.org/, www.usnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

:-D :-D :-D :-D

Ty woe, lízlo mě to na netu, ale neotevřel jsem to, měl jsem to za fake 8-) :-D

mozno zaujimavejsie a aktualnejsie by bolo sem hodit nieco o keltskej soske so zlatymi ocami co nasli u nas.....

Teda fakt pěknej nález, ale rád bych viděl jak proběhne repase, tady asi oliváč bude málo :-)

Peters je to fake..V clanku že to vytahli ve stare sity,a na fotce to potapeč doluje s pisčityho dna. takovej bulvar pro hledače. :-D

Marczus - píšou, že prohledávali odhozenou síť. V Baltu je na dně hodně vraků a většina z nich je pokrytá utrhanými sítěmi rybářů. Síť se rybářům buďto utrhne o překážku na dně, častěji o vrak nebo ji rybáři prostě odhodí, když je potrhaná. Nicméně i kdyby to našli ležet jen tak na dně, tak je to obrovská náhoda a parádní nález 👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru