Překupníci se snažili prodat vikinské mince za 21 milionů korun, čeká je soud

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Čtyřiasedmdesátiletý Roger Pilling z Rossendale v Lancashire a šestačtyřicetiletý Craig Best z Aucklandu čelí soudnímu procesu u korunního soudu v Durhamu za pokus načerno prodat mince v hodnotě 21 000 000 korun, zatajení nálezu a spiknutí za účelem nelegálního prodeje kulturně a historicky významného dědictví.

Mince pravděpodobně pocházejí z unikátního nálezu zvaného „Herefordshirský poklad“, zlatého a stříbrného souboru, který byl objeven v roce 2015, ale nebyl nahlášen Koruně jako poklad, jak to vyžaduje zákon. Ačkoli jejich nálezci -  nelegální detektoristé George Powell a Layton Davies byli později uvězněni, některé z mincí dosud nebyly zajištěny. Údajně se právě tyto chybějící mince nějak dostaly do sbírky pana Pillinga. Mince tedy patřily Pillingovi, ale ten jejich původ údajně nezná. Na jejich prodeji ovšem pracovali s Bestem společně.

Nicméně, oba muži obvinění ze spiknutí za účelem nelegálního prodeje odmítli. Odmítají také samostatná obvinění z držení majetku pocházejícího z trestné činnosti. Podle státního zástupce Matthewa Donkina oba věděli, že kulturně důležité mince z doby vlády Alfréda Velikého pocházejí z vikinského pokladu. Soudu bylo řečeno, že hodnota jedné z obzvláště cenných mincí byla odhadnuta na 70 000 liber, nicméně celková hodnota všech 44 mincí odpovídá hodnotě asi 766 000 liber

„Ale nejde jen o peněžní hodnotu, byla to také historická a kulturní hodnota předmětů“, řekl Donkin, podle kterého osvětlují politiku devátého století a vztah mezi Alfredem, králem Wessexu, a Coenwulfem, králem Mercie. Donkin dále řekl, že obžaloba netvrdí, že by oba muži byli původními nálezci mincí, ale někdo je objevit musel. „Jsou to extrémně vzácné raně středověké mince a byly vykopány nebo objeveny někým, kdo se rozhodl je neohlásit.“

Prodejci byli zatčeni po tajné policejní operaci, když naletěli policistům v přestrojení za makléře a mincovního experta. Podle obžaloby si vzal Best tři mince na schůzku v hotelovém baru v Durhamu. Celý příběh spiknutí za účelem prodeje mincí ale začal už v roce 2018, kdy Best kontaktoval amerického profesora radiologie z Michiganské University a Ronalda Budeho, sběratele mincí, který při prvním přezkoumání mincí tvrdil, že jsou falešné.

To ovšem Besta nepotěšilo, načež e-mailem odpověděl: „Je to mincovní depot. Jak víte, tento fakt mi může způsobit problémy. Stačilo jen říct, že je nechcete, a tím to skončilo.“ Best také řekl Budemu, že mince jsou tak dobré, že si pro ně bude muset přiletět. V e-mailu napsal: „Tyto mince představují velké peníze, pošlu vám kartu se všemi, pokud chcete. Vidím to na 250 000 liber za všechny, protože jsou tak dobré.“

Dr. Gareth Williams, kurátora raně středověkých mincí v Britském muzeu řekl, že mince pocházejí z let 874 až 879 n. l. a byly raženy ve Wessexu a Mercii. „Většina mincí jsou poměrně vzácné ražby křížového nebo kosočtverečného typu,“ doplnil Donkin. „Dvě z nich jsou extrémně vzácný typ dvou císařů,“ dodal.

Podle Williamse se dějiny devátého století téměř výhradně psaly na dvoře Alfreda, zatímco Coenwulf byl pohrdlivě popisován jako loutka Vikingů. Zmíněné mince dokazují, že mezi Alfredem a Coenwulfem existovalo finanční spojenectví, které muselo následovat po politickém spojenectví. Soud s oběma muži bude probíhat zřejmě několik týdnů.

Roman Němec

Zdroje: theguardian.com, msn.com, telegraph.co.uk


Část Herefordshireskéjho pokladu


Craig Best


Některé z mincí Herefordshireského pokladu


Podobná mince dvou císařů byla nabídnuta k prodeji


Poklad obsahoval také tento vzácný leštěný křišťál vsazený do zlatého lemování jako přívěsek


Roger Pilling


Součástí pokladu byl také tento krásný zlatý prsten

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Čučkaři :-D

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nalezce-pokladu-na-svitavsku-dostane-560-tisic-40429075

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru