Sbírka nalezených mincí se prodala za 2,3 miliony

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Velké štěstí měla trojice hledačů s detektory kovu, kteří před dvěma lety objevila 142 vzácných stříbrných mincí. Poklad se prodal za 81 tisíc liber, což je v přepočtu 2,3 miliony korun.

Trojice přátel našla mince poblíž vesnice Pewsey, která se nachází přibližně 114 kilometrů západně od Londýna. Na depot narazili v září 2020. Původně se očekávalo, že se sbírka prodá za třicet až čtyřicet tisíc liber. Ale výsledek byl mnohem lepší...

Důvodem bylo, že mince byly v perfektním stavu. Informoval o tom Nigel Mills z aukční síně Noonans v Londýně, kde se poklady vydražily. „Prakticky všechny mince byly v perfektním stavu. Po jejich objevení jich nebo potřeba ani čistit,“ prozradil Mills.

Tesař David Allen (59) a jeho kamarád Robert Abbott (53) – oba z Essexu – poklad našli během víkendového kempování. Přidal se k nim i Mick Rae (63), který byl v té době farmářem ve Wiltshire. Kempovali na poli poblíž Pewsey, které se rozhodli prohledat za pomoci detektoru kovu.

A nemuseli jít ani moc daleko, aby našli poklad. Mince se nacházely poblíž jejich stanu. „Je to vtipné. O dva týdny dříve jsem na stejném místě také kempovali, když jsme tam byli na týdenní hledačské výpravě. Když jsme našli mince, tak jsme si vlastně uvědomili, že jsem utábořili téměř přímo na pokladu,“ pousmál se Abbott.

Trojice kamarádů našla během víkendu celkem 161 mincí. Součástí depotu byla i malá stříbrná mince takzvaná siliqua, která je velmi vzácná. A také větší stříbrná mince takzvaná miliarense, která také patří k vzácnějším kouskům. Obě ražby pochází z období mezi léty 340 až 402 našeho letopočtu.

Hledači si některé mince nechali, několik kusů věnovali Britskému muzeu a 142 mincí se prodalo v aukci prostřednictvím Noonans v Mayfair v Londýně. „Páni, jsem ohromený. Byla to první akce, kterou jsem viděl. Bylo úžasné sledovat, jak se vlastní předměty dobře prodávají,“ prozradil Abbot.

„Seděl jsem a sledoval, jak ceny neustále roste. Bylo to neuvěřitelné. Samozřejmě se o výtěžek z prodeje podělíme s majitelem pozemku. Zbytek si rozdělím. Mick utratí peníze za svou novou mikromlékárnu, zatímco já si koupím nový fotoaparát,“ uvedl ještě Abbott.

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru