USS Nevada

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Válka na moři

NevadaAsi 120 kilometrů jihozápadně od přístavu Pearl Harbor objevili podmořští archeologové vrak legendární lodi USS Nevada. V americkém námořnictvu sloužila 35 let, nakonec ji potopili po nukleárních testech.

Na USS Nevada jsou stále vidět čísla 36 a 140, která měla usnadnit hlášení poškozené části po případném útoku. Dále pak vědci našli samotné označení lodi BB-36. O nálezu informovaly společnosti Ocean Infinity a Search Inc., které se věnují podmořské archeologii.

USS Nevada byla spuštěná na vodu 11. července 1914, americké námořnictvo si ji převzalo 11. března 1916. Pohon zabezpečovalo dvanáct kotlů, maximální rychlost lodě byla 38 kilometrů za hodinu. Při stavbě USS Nevada byl poprvé použitý systém pancéřování „všechno nebo nic“. To znamená, že hlavní a životně důležité části chránil silný pancíř, méně důležité byly chráněné jen slabě.

Jako jediná USS Nevada přežila japonský útok na Pearl Harbor. Musela však najet na mělčinu, protože byla zasažena jedním torpédem a několika pumami. Po vyzdvižení a nezbytných opravách se s úspěchem podílela na eskortě atlantických konvojů a obojživelných operacích v Normandi, jižní Francii, Iwodžimě a Okinawě. Svou bojovou cestu ukončila v roce 1948 jako cílová loď při nukleárních testech u atolu Bikini. Potopení radioaktivního plavidla trvalo přes čtyři dny. Americká armáda musela použít letecké torpédo.

Vědci našli vrak v dubnu. „Mnozí z nás, kteří se věnují archeologii, moc dobře ví, že největší muzeum se nachází na dně moře. Když se nám podaří najít nějaký vrak vzácné lodi, vždy to znamená jakousi připomínku naší minulosti. Je to spojnice mezi přítomností a tím, co se již odehrálo,“ myslí si James Delgado, vedoucí archeologického týmu, který vrak USS Nevada objevil.

Společný projekt dvou zmiňovaných společností začal náhodným telefonátem s Ocean Infinity, které se již podařilo najít vraky dvou slavných lodí a měla poblíž Honolulu umístěnou průzkumnou loď. Ta musela zůstat na moři kvůli pandemii koronaviru.

Obě firmy okamžitě souhlasy a začaly s průzkumem. Určily si oblast, na kterou se soustředí. Dohodly se na průzkumu asi 100 čtverečních mil podmořského dna. Vrak nakonec objevily v hloubce asi 4700 metrů. Na fotografiích a videozáznamu je viditelné protiletadlové dělo, již zmiňované nápisy i poklop od kulometné komory.

Zdroje: www.washingtonpost.com, Leo Marriott, Forty Simon: Bojiště v Normandii – Den D a bitva o předmostí, www.nationalgeographic.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru