Válečné divadlo v Pacifiku

Kategorie: Války , Expedice , Nálezy techniky

Dnes 15. června 1944 začala masivní invaze USA na ostrov Saipan v Marianském souostroví. Saipan je největším ostrovem Marian a pro ameriskou armádu znamenal strategický bod, který umožnil bombardérům s dlouhým doletem, B-29, zasáhnout Japonsko. Nyní s grantem od National Park Service vede archeolog Jennifer MCKinnon projekt průzkumu 12 mílového úseku pláže. Laguna sama je plná zbytků vozidel, zbraní a osobních věcí více jak 100.000 japonských a amerických vojáků.

Boje o Saipan

Na základě archeologických nálezů se bude znovu definovat celá taktika bitvy o Saipan a také archeologové doufají, že se pomocí nálezů podaří doplnit chybějící informace o detailech, které ale mohly mít na průběh celé operace rozhodující vliv. Hned od začátku průzkumů se ukazuje, že vojáci si svoje vozidla i zbraně různě vylepšovali. O tom svědčí úpravy vyloďovacích traktorů, které mají zvýšenou ochranu pro střelce nebo i přidanou další zbraň. Zatím průzkum přinesl nález čtyř letadel (dvou amerických a dvou japonských), tři americké tanky Sherman, dva japonské vyloďovací čluny Daihatsu a pravděpodobně jednu japonskou obchodní loď, která převážela korejské vojáky základní vojenské služby a několik obrněných vozidel.

Boje o saipan

Průzkum bude pokračovat i v následujících měsících. Archeologové využívají místní obyvatelsvo coby zdroj informací o další potopené technice a to i mimo lagunu. Všechny nálezy by pak měly být zařazeny do stejného projektu.

Video: Operace Saipan

Video podvodní stezky potopených archeologických důkazů o bitvě na Marianských ostrovech. Video natočil team amerických archeologů v průběhu průzkumu jednoho z úseku laguny. Na videu jsou dobře vidět vozidla, letadla a zbraně.

Boje o Saipan Boje o saipan

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajimave a pro valkare ucineny raj.

Tam by se mi líbilo :-P

mně též :-P

tak tohle je muj sen

Nemusí se tam kopat :-D

Člověk si tam pípne tank,půl letadla a může jet s nálezama domů. :-D

To by mě asi kleplo to vidět zblízka, to musí být adrenalin!

Krásné muzeum pod vodou. Dokonalý pomník. Vojáci čest vaší památce!

To kokr: tak v létě kupte letenky a můžete s Liborem vyrazit :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru