Začátečnické štěstí mladého detektoristy – meč ze 17. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Desetiletý školák Fionntan Hughes z Derrylaughanu v hrabství Tyrone v Severním Irsku dostal k narozeninám nový detektor Minelab Vanquish, se kterým měl hned první den obrovské štěstí: Našel asi 300 let starý meč.

Malý Fionntan měl už několik let levný dětský detektor, který ale příliš nefungoval, připomínal spíše hračku. Proto už několik měsíců prosil otce o zakoupení nového, plnohodnotného přístroje. To se mu ve středu 29. července splnilo, když dostal nový detektor kovů k 10. narozeninám. Společně se svým bratrancem a otcem šli hned nový dárek vyzkoušet nedaleko jejich domu.

Ten večer měl zprvu Fionntanův detektor dva signály, ale oba objekty se ukázaly jako „nepodstatné drobnosti“. Do třetice však signál přinesl nález silně zrezivělé zbraně z hloubky asi 30 cm pod zemí „Nevěděl jsem, co by to mohlo být, dokud dokud jsme to trochu nevyčistili,“ řekl Fionntan a dodal, že se cítil „docela nadšený“, když si uvědomil, že to je meč.

Jeho otec Paul byl spolu se synem při nálezu a neskrýval radost, přičemž komentoval, že Fionntan měl štěstí začátečníka. Pan Hughes pro BBC News uvedl, že nemá tušení o stáří artefaktu, ale rozhodně by si přál svěřit jej odborníkům, aby se mohl dozvědět více o jeho původu. Vysvětloval, že Fionntan už nějakou dobu detektor kovů požadoval, proto se minulý měsíc rozhodl koupit mu právě Minelab Vanquish, který je díky uzpůsobitelné konstrukci a snadnému ovládání vhodný takéi pro děti zhruba od deseti let.

Rodina dosud nezná přesné stáří nebo původ meče, ale doufá, že se o něj bude muzeum zajímat. Potvrzení stáří a typu zbraně bylo kvůli stavu meče dosti obtížné, ale odhady několika obchodníků se starými zbraněmi a také vojenských historiků se většinou shodují kolem konce 17. století, někteří by ho však datovali i do počátku století 19.

„Zbraň představuje meč s košem, používaný anglickými důstojníky v letech 1720 až 1780, případně by to mohl být skotský meč z období mezi lety 1700 – 1850, “ uvedl Philip Spooner, prodejce starožitných zbraní s třicetiletou praxí. Podle něj se jedná „s největší pravděpodobností o anglický důstojnický meč“, kvůli jeho ozdobnému designu.

Bratři Mark a David Hawkinsovi, kteří podnikají 55 let se starožitnostmi, vysvětlili, že je obtížné odhadnout stáří a určit druh meče z fotografií kvůli jeho stavu: „Všechno to silné a rezavé může snadno zveličovat tvar a velikost všeho. Myslíme si však, že je to pravděpodobně anglický meč se šikmým košem, se zploštělým mřížováním a velkou hlavicí - typickou pro rané typy." Podle obchodníků se tento konkrétní styl začal objevovat v letech 1610 až 1640. Protože se však některé konstrukční vzory používaly více než 100 let, uvedli, že tento meč může být i z „konce 17. až počátku 18. století“.

Pan Hughes by potřeboval poradit, jak s artefaktem naložit a případně konzervovat, protože se obává, že jeho stav se „zhoršuje ze dne na den: „Poslední věc, kterou chci, je nechat rezavět meč v mé garáži,“ řekl a dodal, že by ho raději viděl v rukou odborníků nebo vystaven veřejnosti.

Jeho desetiletý syn netuší, kam by se měla další cesta meče ubírat, ale je si jistý, že se těší na další zajímavé nálezy…

Roman Němec


Zdroje: bbc.com, mineleab.com, facebook,com, inews.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

My starsi budeme cvicit divocaky hlavne😀

Jo.Jako zrovna divočáci na konci března u Stříbra? Hele ,já mu to přeju.Divočák nebo detektor,ale hlavně že to je v muzeu a né v zahraničí nebo v soukromé sbírce. ;-)

Určitě těch věcí se tam najde nespočet,o tom žádná, ale ta fotka,navoněný d.... V... cívkou jaksi natočenou k nebesům nemusela být, to si pak člověk může pod tím představit ledacos, jinak meč parádní a rozhodně se tam nebojí zveřejnění takového nálezu.

Když se pan Hughes obává, že mu zrezne v garáži, at ho pošle Kvasakovi do Stenberka, tam mu určitě nezrezne :-D.
Dík za článek ;-)

Přesně takový potřebuji ke kiltu. Ten koš je prostě boží :)

Koukám že má tu cívku natočenou na divočácký styl :-D Ale jinak moc pěkný.

Já první den s vanou 2 hodiny na poli a samej bordel :-D :-D

Holt oni si to tam mohou užívat. U nás musíme mít divočáky 🐗

Přesně tak Trautenberku. Holt tady je to samá Anče a hajnej :-)

Marná sláva s jiným detektorem by ve třicítce takovou horu rzi nenašel. Inu reklama je reklama.

Ještě mě tak napadlo, ty granáty na pařezu u nás. Proč se to taky nepřišlo divočákům? :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru