11. 9. 2019 Kalendárium

11. 9. 2019 Nálezce bronzového vědra dostal 340 tisíc

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Přesně 340 500 korun dostal nálezce bronzového vědra na Pardubicku. Odměnu vyplatil kraj. Poklad objevil muž u obce Kladina u Sezemic, hned upozornil archeology. 
 
Bronzové vědro našel hned v roce 2017, odměnu dostal o dva roky později. Šlo o deset procent z ceny, kterou určil znalec Archeologického ústavu Akademie věd. Zohlednil kulturně historickou hodnotu nálezu. 

„My pak vycházíme ze zákona o památkové péči, který umožňuje vyplatit nálezné až do výše deseti procent kulturně historické ceny a přiklonili jsme se k nejvyšší možné variantě,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. 

Nádoba byla 60 centimetrů vysoká a 56 centimetrů široká. Na východě Čech, jižních Čechách ani na Moravě se do té doby nic podobného nenašlo, proto archeologové nový objev hodnotili jako skutečně unikátní. 

Podle ředitele Východočeského muzea v Pardubicích Tomáše Libánka je vědro výjimečné výzdobou i velikostí. 

„Bronzové vědro vyniká nádhernou tepanou výzdobou s motivy slunečních kotoučů tažených labutěmi. Tato symbolika se v pravěkém vývoji objevuje především v období popelnicových polí,“ dodal archeolog Jan Jílek.

Za jakých okolností se vědro dostalo na místo, kde ho muž našel, se archeologové nedozvěděli. Vyrazili tam hned poté, co je nálezce na objev upozornil. Nádobu archeologové datovali do období mezi lety 1025 až 920 před naším letopočtem.

„Nálezce se zachoval správně a na místo zavolal archeologa z Vysokého Mýta. Celá mimořádně velká nádoba tak byla odborně vyzvednuta, posouzena a převezena do Východočeského muzea v Pardubicích,“ zdůraznil ještě Línek.

Podle odborníků někdo předmět záměrně uložil samostatně. Ve starověkém Řecku podobné nádoby sloužily na míšení vody s vínem. Podle Jílka se v barbarské části Evropy takové vědro používalo na uchovávání tekutin, možná alkoholické nápoje typu piva, vína nebo medoviny.

Zdroje: www.idnes.cz, www.tyden.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Hezkýý 👍😄

Paráda, gratuluji nálezci... Parádní kop, snad takového přístupu ze strany krajů bude víc a nebudou se muset vymyslet pohádky že pes nebo divočáci vykopali depot :-)

:-O

Tak se omlouvám, myslel jsem že to je nález který sem byl kdysi vložen jako kotlík, ale to byl jiný kousek, koukl jsem na články a o detektoru nic :-) tak se omlouvam za můj předchozí a zavádějící příspěvek...
Každopádně nález to je parádní ať už byl nalezen jakkoliv :-)

Jasný proto mě to udivilo ;-) a na chvíli i potěšilo po tom co jsem zahlidl na seznamu že pes opět vyhrabal depot grošů :-)

Slyšel jsme jak to s nálezem bylo už před nějakým časem. Nemohu si pomoci, režim, který nutí lidi lhát, není dobrý a vždy se to pak někde ve zlém otočí. Morálních kvalit nemáme zrovna na rozdávání a jak každý detektorář ví, nález detektorem, je stejně náhodny jako každý jiný. Bohužel i kdybych chtěl, tak na bronzové nádoby chodit neumím. ;-) Zaručit bych mohl pouze veké množství zinko plíšků, fólií a nějaké ty brokospodky/vakcinace ;-)

Třeba dnes na seznamu... Máša..... https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/fenka-masa-u-vsetina-vyhrabala-poklad-ze-14-stoleti-40371876#dop_ab_variant=617210&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=UON9QcODQDr-202109131355&dop_id=40371876&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Třeba tohle vědro nenašla fenka Máša..... Ale pejsek Saša :-) ;-) ;-)

Marky každá zem má holt něco, třeba ve Francii prý zase hledají prasátka lanýže ;-)

Já vám fakt nevím chlapi, jestli by je těch pár tisíc za nějaký zajímavý nález opravdu zabilo... Jako prachy se rozhazují úplně všude za úplný hovadiny a tohle z čeho by stát měl opravdu užitek a lidí to motivovalo k tomu odevzdávat a nerozmýšlel se jak to vůbec udělat aby z poctivýho nálezce neudělali ještě nepřítele státu a že když odevzdá tohle tak toho musí mít zákonitě xkrat tolik co nepřizná... Opravdu mi to přijde na hlavu postavený viz třeba případ namor a brakteáty... I když ho neznám tak mu věřím a nevidím důvod proč by to nemohl najít jen očima, je fakt že je to už taková deformace a když jdu kdekoliv bez detiku tak už koukám kde je jakýkoliv střep atd což jsem dřív rozhodně nedělal, ale to už je jen o důvěře a hold když má někdo pohled že všichni jsou zloději tak se to moc nezmění... Ale v tom případě by tohle neměl dělat jen jeden jednotlivec... Který pak řekne ne nic nebude a jestli zkusí požádat o odměnu tak ho prolustrujeme... Za tohle by měla být odměna automatická... I kdyby ne finanční tak je smutný že takový silný zážitek, potom i ta spolupráce se všemi co se na tom zúčastnili a pomohli a pak na závěr taková kaňka která zkazí všechnu tu radost... zrovna tohle jsem sledoval a hltal jak to dopadne a takový závěr jsem opravdu nečekal a nepřál, k tomu už bylo napsáno dost tak netřeba rozebírat... Jen jsem měl potřebu se hold taky jednou rozepsat :-D

To strejda: samozřejmě to nejde říci vždy, ale 999 případů z 1000 je prostě ..... Důvodem je právní výklad památkového zákona, kdy větší čás krajů tvrdí, že nález detektorem není náhodný. Ve většině případů, to hledači poradí archeolog ( pro hledače chce nálezné a jinak to nejde). Pokud to "praskne" dopadne to jako u namora. A to i přesto, že namor udělal vše dobře a na dohledávce se podílelo zdarma hodně dalších hledačů.

Občas se někdo kousne a tuhle hru hrát nechce. Ono se to netýká jenom nálezného, v řadě případů jsou tak dlouhodobě zapisované odevzdané nálezy. To hnusné na tom je, že hledači pak vychazejí s poctivostí "na papíře" o dost hůře než by měli.

I když chápu důvody, proč to všichni zůčastnění dělají, hluboce s tím nesouhlasím. Jak říkal kdysi majitel firmy pro kterou jsem roky dělal tech. ředitele a od kterého jsem se toho opravdu hodně naučil, "Nejlepší lež, je pravda".

Ústava každému jednotlivci zaručuje poznávat svou historii a tedy i hledat poklad....to, že doba jde ku předu a můžeme k tomu využít detektor by tomu nemělo bránit či to zakazovat. Naopak, úplný zákaz, který je na Slovensku vedl k tomu, že se tam hledá dál. Akorát už tam vůbec nikdo nespolupracuje s archeology ...protože se samozřejmě bojí a tím archeologové přicházejí a to nejcennější - informace. Naopak někde v Dánsku myslím nasadili horentní odměny hledačům a tamní muzea jsou plná exponátů a je tam pořád narváno. Údajně se vyjádřili k tomu tak, že dát hledačům velké odměny byla jejich nejlepší investice v celostátním měřítku :)))

Jo ústava....ta tady poslední dobou dostává docela na prdel. Dánský zákon jsme dával na LP, co by inspiraci.

No čtení tedy opravdu dlouhé, několik málo odstavců jsem přiznám se přeskočil, ale opravdu to tam mají hodně slušně nastavené a myslím že tohle by si měli pročíst a nastudovat i naši pohlaváři... Případně si udělat cestu a okouknout přímo spolupráci jak to může někde fungovat... Ve všech odvětvích budou vždy ti co se zapojí a pak ti co budou opravdu jen ''drancovat'' ale tohle je hodně zajímavé a i ty statistiky ukazují docela jasně jak to může fungovat... Když si vezmeme kolik lokalit je nenávratně fuč všelijakou zástavbou a bůh ví čím vším... Nemyslím teď jen u nás kde přece jen aspoň můžeme relativně s detektory chodit, ale spíš v okolních státech kde je to zakázáno zákonem a nejede přes to vlak... Každopádně článek zajímavý a pani nebo slečnu Alču obdivuji že měla trpělivost s překladem... Díky Maro, opravdu pěkný článek

Tak kdo to vlastně našel a jak?... Jelikož tady v tom článku píší že to nalezly archeologové
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/nejstarsi-prosne-bylinne-pivo-v-evrope-se-3000-let-ukryvalo-ve-vedru-na-pardubicku-40372009#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=SjMEMul2aCh-202109141103&dop_id=40372009&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

To strejda: mám zpětnou reakci do dvou kluků, co v Dánsku dlouhodobě pracují a zároveň i hledají. Jeden je členem klubu a je spokojený druhý zase tolik nejásá. Pak tady byl ještě klučina, který tam jezdil servisovat bagry a ten to myslím vůbec neřešil a prostě chodil, ale hlavně pobřeží. ;-)

Elmara včera v 21:46 - ehmm, ehmm...
Ale no tak Máro.

No, psali jsme depot fenky Fanky ne? :)

ale kolega namor to přece našel bez detektoru, nebo se pletu??

a jináč - 340 000 je za ten hrnec akorát, s tím plně souhlasím :-D :-D :-D

Mára, luke - samozřejmě

Jsem trochu zmaten, myslel sem ze Roman to měl opravdu bez detektoru a přesto mu odepreli nálezné, a teď tu čtu že něco "prasklo"?

Ale no tak...
Reagoval jsem, v Markově reakci, zcela na něco jiného. Vidíte za každým stromem strašidlo.
Nebo chcete snad tvrdit, že archeologové, Marek a já jsme lháři?

:-D :-D :-D

A můj děd chodil na houby s vlčákem, kolikrát nepřinesl ani prašivku. Ovšem pejsek se mu zaběhl poměrně pravidelně. Kdyby tenkrát věděl za pes (Rek) sedí u depotu.
Děda mu lál, kdyby jsi hledal alespoň hříbky.

Jo, mě prasklo v zádech, když jsme tam kopali kolečko za kolečkem. Tak ještě že to dobře dopadlo ;-)

Ale vždyť to bylo v televizi,že šel pro písek do akvárka a našel kotel. o:-) o:-) o:-)

Namor... Ale houby, jen se to tu celé nějak zapletlo, propletlo a pomíchalo... Raději od toho :-) ;-)

kolego Johne, áno, správně, raději od toho.......
- ono je lepší trocha zainvestovat a míti ty růžové brýle přidělané na bytelné gumě .....

JohnDeeere - pohoda kámo.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru