21. 12. 2014 Kalendárium

21.12.2014 Největší depot stříbrných anglosaských mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Na 1,3 milionu liber odhadli oborníci cenu pokladu, který 21. prosince 2014 našel hledač detektorem kovu v Buckinghamshire. Objevil přes pět tisíc stříbrných anglosaských mincí ve výborném stavu.

Nalezený depot 5248 haléřů, který našel detektorem kovu Paul Coleman v Lenborough v Buckinghamshire, je největším pokladem anglosaských stříbrných mincí nalezených za posledních 150 let na území Velké Británie. Velké objevy takových ražeb nejsou moc časté, obvykleji se nachází ve větším množství například římské mince.

Hledač objevil mince 21. prosince 2014 během tradiční akce, kterou pořádá Weekend Wanderers Club na farmě v Buckinghamshire. V minulosti se tam nacházela středověká vesnice s normanským panstvím a středověkým větrným mlýnem. Přesné místo nálezu však nebylo zveřejněno. Není tak jasné, zda se poklad nacházel poblíž silice nebo někde jinde.

Mince se nacházely v olověném obalu, který ochránil poklad před působením různých živlů. Proto jsou mince ve výborném stavu. Depot se nacházel asi 60 centimetrů pod zemí. Pochází z období vlády Ethelreda II. (978 až 1016) a Knuta Velikého (1016 až 1035). 

Psali jsme zde: Amaterský hledač pokladu našel depot stříbrných mincí v hodnotě 36 milionů

V letech 990 až 1042 bylo vyrobeno obrovské množství mincí. To bylo určeno potřebami vlády vybírat daně a platit odměny, především skandinávským nájezdníkům a žoldákům. Velikost ražby však byla omezena množstvím dostupného stříbra, a to z cizích mincí nebo drahých kovů, které dováželi obchodníci. Zvláštním zdrojem stříbra byly poklady církví. Stříbro se také dováželo z německých dolů.

Poklad obsahuje mince z více než čtyřiceti různých mincoven po celé Anglii. „Pěkně se lesknou a jsou jako zrcadla. Nejsou vůbec poškrábané, a to právě díky olověnému obalu,“ konstatoval šťastný nálezce Paul Coleman, který přitom málem a hledačskou akci neodjel. Neměl dost peněz ani na palivo do auta.

Právě díky výbornému stavu byla hodnota mincí nakonec odhadnutá na 1,3 milionu liber. Poklad zkoumali odborníci z Britského muzea. Pak ho získalo Bucks County Museum, které chtělo depot zachránit pro budoucí generace. „Přitom jsem si nejprve myslel, že jsem zase našel nějaké haraburdí. Až jsem se pořádně podíval, tak mně samozřejmě došlo, že jde o mince,“ pousmál se hledač.

Zdroje: www.artfund.org, www.wikipedia.org, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru