Detektorista našel 2 000 let starou římskou dýku, vedla k nálezu neznámého bojiště!

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Amatérský archeolog s pomocí detektoru kovů objevil skvěle zachovalou zdobenou dýku římského vojáka z poloviny 1. století př. n. l. Nález přivedl na místo tým archeologů, kteří následně odkryli stovky artefaktů ze „ztraceného“ bojiště, na kterém římští legionáři bojovali s Raety při snaze upevnit římskou moc v alpské oblasti.

Archeologickou organizací pověřený spolupracovník (tehdy student zubní medicíny) Lucas Schmid na jaře roku 2018 prozkoumával s detektorem kovů oblast poblíž horské vesnice Tiefencastel v jihovýchodním švýcarském kantonu Graubünden. Věděl, že v širším okolí byly v roce 2003 nalezeny stopy starověké římské armády, od té doby byla oblast považována za prozkoumanou a prostou jakýchkoli dalších artefaktů.

„Měl jsem podezření, že lokalita ještě nebyla pečlivě prohledána,“ vysvětloval Schmid pro Live Science v e-mailu. Brzy začal nacházet různé kovové úlomky: „Bylo mi jasné, že lze očekávat další artefakty.“ Jednoho dne prohledával svah u říční rokle. Jeho detektor nejprve zachytil jen velmi slabý signál, který naznačoval malý předmět. Když však začal kopat a stále nemohl narazit na cíl, Schmid si uvědomil, že se jedná o větší artefakt v poměrně velké hloubce. Po dalším kopání odkryl kompletně zachovalou dýku.

Pro Schmida to byl doslova životní objev: „Nečekal jsem, že na tomto nepravděpodobném místě najdu tak důležitou věc,“ řekl Schmid s tím, že objev okamžitě hlásil archeologické službě kantonu Archäologischen Dienst Graubünden (ADG), která mu vydala povolení k prospekci v této oblasti. Letos v září archeologové  z ADG a univerzity v Basileji společně se Schmidem místo důkladně prozkoumali.

Dýka je železná, zdobená vykládaným stříbrem a slitinou mědi. Pochází z poloviny prvního století před naším letopočtem. Dýky, často ve zdobených pochvách, bývaly poměrně běžnou zbraní na opascích římských legionářů. Ovšem tato dýka je i s ohledem na místo nálezu velmi vzácná; až dosud jsou z římských bojišť známy jen čtyři další podobné exempláře s charakteristickými rysy rukojeti ve tvaru kříže. Archeologové se domnívají, že ji do země mohl uložit některý z římských vojáků záměrně – jako poděkování za vítězství v boji.

Když byly vykopávky na konci října dokončeny, tým oznámil objev stovek dalších archeologických artefaktů roztroušených na více než 35 000 metrech čtverečních. Mezi nálezy byly hroty kopí, olověné projektily do praků, části štítů, mince či hřeby ze sandálů s masívní podrážkou – latinsky nazývaných „caligae“, jež nosívali legionáři: „Zajímavé nejsou jen výjimečné jednotlivé předměty, jako je dýka, ale také velké množství a specifické složení nalezených předmětů,“ řekl člen studijního týmu Peter-Andrew Schwarz, archeolog z Basilejské univerzity.

Olověné střely jsou označeny písmeny, podle kterých se dá dohledat, která římská legie je vyrobila. Hřeby do bot a některé další zbraně, včetně hrotů kopí, jsou zjevně také římského původu. Archeologové mimo to objevili úlomky mečů, části štítů a hroty kopí, které byly součástí výzbroje bojovníků kmene Raetyů.

Raetové byli konfederací alpských kmenů, která obsadila velkou část horských oblastí dnešního Švýcarska, Itálie, Rakouska a Německa. Pravděpodobně byli příbuzní Etrusků, ale mluvili keltským jazykem – jako sousední Galové. „Raetyové se bránili římské expanzi od druhého století před naším letopočtem, podle záznamů docházelo ke střetům mezi lety 50 př. n. l. a 30 př. n. l.,“ vysvětloval archeolog Thomas Reitmaier, ředitel ADG. „Jednou ze stěžejních otázek kolem starověké bitvy u Tiefencastelu je, zda k ní došlo v této době, nebo až později, v roce 15 př. n. l., kdy římský císař Augustus nařídil vojenské tažení do Alp, které nakonec Raety na další staletí podrobilo,“ dodal.

Schwarz doplnil, že nejnovější římská mince nalezená na bojišti byla ražena mezi lety 29 př. n. l. až 26 př. n. l. za vlády Augusta, ale mohla být ztracena o deset let později. „Je možné, ale zatím neprokázané, že k bitvě došlo v souvislosti s alpským tažením císaře Augusta v roce 15 př. n. l. Terénní práce budou pokračovat i v příštím roce a předpokládáme, že se objeví další mince nebo jiné nálezy, které umožní ještě přesnější datování.“

Římskou dýku nyní vlastní ADG, jak to vyžaduje švýcarské právo. Schmid je stále zapojen do projektu zkoumání bojiště, i když se nedávno kvalifikoval jako zubař a neočekává, že se stane archeologem na plný úvazek. Do konce září tohoto roku strávil na místě v lese a naplno pracoval po boku archeologů z ADG více než 70 dní.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, livescience.com


Bojiště


Detailní detektorový průzkum na bojišti


Olověná střela do praku se značením


Hrot kopí


Část štítu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak tohle je průzkum přímo pro mě a Žeryka. Krok sun krok a sondičku po sondě. Na nánožníkovém poli mám prochozeno 4500m2 cca 43 hodin.
Sirka jako měřítko a já pořád kam na to kluci chodí. Myslel jsem, že jsou tak kreativní a oni to okoukali.
:-)

https://ibb.co/DkHc7Z4

Tak to je vážně paráda. Kdoví, kolik takových, třeba menších, neobjevených bitev je ještě na našem území? :-D

Tyhle akce mají hodně do sebe. Dělají se i u nás a doufejme, že jich bude příští rok více. :-)

Elmara: taky jsme se takové účastnil. Bylo to fajn a poučný.

Quo: to mas obrázek ještě z knihy pana Moltaše ne?😁

To Kim: Už se takové akce dělali. S Kateřinou Blažkovou a taky s Čáslavským muzeem. Příští rok bychom toho chtěli dělat daleko více, ale teď když vidím co se děje.... kdo ví. Pokud tady bude stále 30% neočkovaných, tak se s toho nevyhrabeme a bude to asi stále stejně "močálem černým, kolem bílých skal" .

(vypůjčeno tuším od Vrchlického, jestli ne tak mě klidně opravte :) )

Krásná věc 8-). Toto najít, tak se tím samým štěstím probodnu :-D

Elmara: Fakt si myslíš, že tím černým močálem jsou vinní neočkovaní? :-O Tak snad aby je vyvezli někam za Ural, ať může bejt svět zase ta rozkvetlá, voňavá louka. :-D Ale nebude. Ani opakovaná šmakuláda nepomáhá. Na dejchácích (povídal mainstream) leží očko i neočko svorně, v poměru těměř 50:50. Nic přesvědčivýho. Proto se do toho hodně lidí nežene a ještě víc se jich tý mňamky bojí. Nedivím se. Nikdo za ten koktejlík nenese odpovědnost, mění to DNA, sterilizuje ženský, způsobuje sraženiny, vypadávají zuby a bůh ví, co všechno ještě ukáže čas. Nutit zdravý lidi, aby na sebe dobrovolně vzali tyhle rizika je naprostá šílenost. Navíc kvůli nemoci, která zdravého člověka v podstatě nijak neohrožuje. No nic, to by bylo na dlouho. Pro zdravý úsudek doporučuji přečíst něco od imunologa Karla Drbala z Přírodovědecké fakulty UK. A vzal bych to hopem, než to někdo od Prymuly smázne. Pravda škodí byznysu a 150 mega, které zatím vydělala firma (kde je Prymula členem představenstva) na distribuci vakcín, to už je slušnej šolich a pádnej důvod dostat všechny pod jehlu. Hlavně zdraví, prachy až na prvním místě...

pro STW: ano, v 2010 jsem začal hledat nějaké to info a u těchto knížek jsem začínal, abych věděl co a jak. Na začátku jsem přemýšlel o Garrettě GTI 2500 ( s odstupem času dokáže ho někdo zhodnotit) pak mě ale zaujalo Tesoro Lobo, bratři Giffordovi ( Jack pracoval i u Fishera) a bylo rozhodnuto. Chci hledat malé muchatiny, a když jsem to řekl v Jílové, Marek povídá ,,dobrá volba‘‘. Dobrý je za tři, výborná volba, neměnil bych.

https://ibb.co/Dgfqt7c

Argill - moje stará po očkování začala děsně chrápat. Tak teď hledám mladou neočkovanou.

Všechny neočkované ženy ve věku 20-35 let nyní zbystřete :
Jsem očkovaný chalupník s hejnem slepic, kachen a holubů a se slušnou záhumenkou. Nekouřím, piju s Mírou a ženu nebiju. Ač mám již pět křížků na hřbetě, jsem stále v plné síle, bez ztráty libida. Pokud hledáte perspektivní vztah, ozvěte se :-P 8-) :-D :-D

To Argil: nepíšeš pravdu, na jipkách věru neleží 50:50 očkovaní a neočkovaní.To je lež jako věž! A ten zbytek o sterilizacích žen atd. No jsou lidi co věří že země je pacatá, na měsíci nikdo nikdy nebyl a letadla rozprašují nějakou látku která ovlivňuje myšlení....

Co víc k tomu napsat? Jsme už ve stavu, kdy tady je několik kluků co pracuje na různých pozicích v nemocnicích a ty už se bojí i něco napsat. Vše prostupuje neuvěřitelná agresivita neočkovaných. Moje realita je taková, že jsem měl tátu na jipce a teď náš 10 letý Kuba je týden doma z neskutečným kašlem. Jako 10 lety zatím nemůže být očkovaný, narozdíl od zbytku rodiny... Prostě dětem to nedělá vůbec nic, asi bych se smál, kdyby to nebyl náš kluk.

namor - ta moje chrápala i před očkováním, a mladší neočkovaná by mě asi oddělala :-D :-D

Elmara - pravdu máš, před 8 lety jsem ležel střídavě na JIP a ARO asi tři týdny a věru už to nechci zažít ;-) ;-)

No s tou agresivitou nevím. Zatím jsou to neočkovaní, kteří jsou dnes a denně bezprecedentně, protiústavně a nezákonně šikanováni, segregováni, omezováni na svobodě a jinak tlačeni do rohu. Nikdy bych si nepomyslel, že budu trestán za to, že jsem zdravý a proti své vůli nucen opíchat se nějakým sajrajtem. Více se rozepisovat nebudu, nechci tu tlachat o těchto věcech. Jsem rád, že zde se společnost prozatím neselektuje. Když tedy nepíšu pravdu, mrkni na K. Drbala. Oproti Prymulům, Hamáčkům, Vojtěchům a jiným šaškům je on jakožto imunolog opravdu člověk na svém místě. Píše moc zajímavé věci. No, ale třeba mu taky budeš chtít nasadit na hlavu klobouk z alobalu. ;-)

krtek - ta moje taky, chtěl jsem to jen odlehčit :-)
Elmara - pokud mohu posoudit ze svého okolí, tak zvýšenou agresivitu pozoruji u očkovaných (ve vztahu k neočkovaným samozřejmě). Hlavně starší ročníky začínají být z toho všeho trochu vedle.
Argill - a to se pozná jak, že oproti Prymulům a Vojtěchům je Drbal jediný ten správný a obeznámený? Jinak ten frk o sterilizaci ženských, sraženinách a vypadávání zubů snad nemůžeš myslet ani vážně.

Chlapi, buďme realisti. Nenechme se vtáhnout do soukolí bludů a domněnek.

Namor: Kamaráde, co by jsi si počal s dvacítkou? Jsou krásný, ale takový torpédo si pustit do života? Máš můj respekt! :-D

Bylo by to krásný a samozřejmě by mohli u mě bydlet obě.
Stará by mi prala posraný trenýrky a mladá by mě po šichtě obveselovala.Já myslím, že mnohoženství by mělo být v Čr povolené.

Co je státu do toho, kolik budeš mít ženských? Když je všechny uživíš, tak by to mělo být na vkusu každého soudruha :-D

...mohly samozřejmě. Jsem se nějak rozparádil a takovou hrubku. Fuj..

To namor: Ona sem nechodí, že ne? :-)

Nee :-D :-D

Na druhou stranu, třeba už by byla taky pro :-)

Ano, to je reálný pohled na věc. Ženy stárnou prostě rychleji, příroda je příroda ;-)

Já to myslel trochu jinak :). Ale můžeš věřit tomu co jsi napsal ty o tom stárnutí, přírodě a tak :-).

Marky - prozatím se nenecháš ale brzo budeš muset. Rakouský model totiž brzo převezmeme, tak se již dopředu vyvaruj slov nikdy a neexistuje.

Dobrý vtip, takový ze života 8-)

Mno..., uvidíme.
Baba Svrčinová (nenadávám, cituji Soukupa) už to hodila do placu. Sice je baba úplně mimo ale jak řekl Victor Hugo: Slovo má lehkost větru a sílu hromů ;-)

... a čím větší absurdita, tím spíš dostane zelenou o:-)

Argill - ano, to sedí.
Oni totiž stále jen tápají a čekají, co přinese čas. Nikdo z nich totiž neví, která bije.
Vezmi si genetičku Pekovou. Od samého začátku se zdálo, že ta ženská trochu ví, o čem hovoří. No a pak provede takovou hovadinu a řekne, že covid sám zmizí do vánoc 2020.
Tím se totálně odkopala a řekla na plnou hubu: vím o tom stejný houno jako ostatní.

Musíme prostě počkat, co přinese čas a spolehnout se na vlastní intuici.
Jak říká staré české přísloví: Každý svého štěstí strůjcem.

Samozřejmě.

Už jsem to psal před pár týdny, ta „naše“ posraná demokracie se totálně posrala. Omlouvám se za výrazy ale někdy je třeba prostě nazývat věci pravými jmény (další krásné české přísloví).

Už končím, nechci zasírat zajímavý článek politikou.

Argill: Nesmíš věřit všemu. :-D Nevím, co konkrétně jsi četl od pana imunologa Drbala, ale patrně to bude ten rozhovor na Novinkách, že? ;-) No tak pokud to celé pan redaktor interpretoval správně, což u novinářů bývá většinou spíše výjímka než pravidlo, usvědčuje to pana doktora z naprosté nekompetentnosti. Jen naprostý dement a zločinec může totiž doporučit reinfekci Covidem místo očkování v momentě, kdy je na základě statistické analýzy obrovských souborů dat zcela jisté, že smrtnost infikovaných pacientů v neočkované skupině je řádově vyšší než v očkované. Jako třešničku na dortu lze v tomto kontextu vnímat argumentaci dotyčného pana "doktora" že nelze doporučit očkování, protože nevíme nic o dlouhodobém vlivu vakcíny na plodnost. A o dlouhodobém vlivu infekce Covidem na plodnost toho pan doktor ví kolik, aby to mohl porovnat? A to ještě zřejmě neslyšel o devastujících trvalých následcích na plíce ,srdce mozek ...)
Pokud tedy řídí kormidlo tvého osudu podobné informační zdroje, tak potěš koště. Nelze než popřát hodně štěstí nejen tobě, ale i těm, kteří se s tebou vědomě či nevědomě setkají..... o:-)

Argill.injekci ne? Tak pak kulka.

Prostě 50 na 50..... https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/dostatecne-vymluvne-hejtman-vondrak-zverejnil-seznam-pacientu-s-covidem-20211122.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=FdNvykRY4Nf-202111221840&dop_id=14314138

Hogofogo: Já právě nevěřím ničemu. Ano, i ten rozhovor na novinkách jsem četl a považuji za zázrak, že v tak prokovidovém škváru tohle vůbec otiskli. Dopad to ale evidentně nemělo. Roušky proti viru dál frčí (naprostý nesmysl), samospásná vakcína dál (a nevybíravě) protěžuje...
Kormidlo mého osudu řídí instinkt. A když něco považuji za špatné, většinou to tak je. Je evidentní, že strana vítězů bude ta očkovaná. Jak moc dobré to je se uvidí.
Přátelé, omlouvám se, ale další diskuze se nezúčastním. Ne proto, že je mi tohle téma zcela proti srsti a na LP nepatří. Bohužel mi včera ochrnul pejsek a tak musím jednat. Obávám se, že dojde na nejhorší... :,-(
Mějte se.

Co to 50:50 nic?

Ale jo. Když tomu věříš.

Argill.injekci ne? Tak pak kulka.

Pardon neumim na tom.pejsek?tak to ne!

M.Tobruk: Nějaká ataxie zničeho nic. Ráno byla zdravá, večer tahala nohy za sebou. Jeli jsme do Stodůlek k Duchkovi. Vyšetření a hromada vitamínů v infuzi. Noc přímo pekelná, ráno žádný zlepšení. Ve 12:30 tam jedeme znovu. Cejtím průser...

Drzte se.drzime palce moc moc.

To Argil: Asi takto, tohle je normální oficiální statistika. Dá se narozdíl od příspěvku na FB, webů jako je "otevři svou mys" atd. ověřit. Pokud na takovou věc reaguješ "když tomu věříš", je celá diskuze úplně o hovně a pro mě to je mrhání časem.

Z mého pohledu je problém, že se očkuje takto slabým preparátem, který chrání pouze v případě kdy je proočkovaná naprostá většina obyvatel. (účinost vakcíny je založená na tom, že se vir nemá kde šířit a mutovat) Vakcína by měla být založená na trochu primitivnějším základě, kdy se očkovalo oslabeným nebo mrtvým kmenem toho viru. Což očovaným dává podstatně větší imunitu, bohužel je to o větším riziku. Na druhou stranu by se pak o ty neočkované prostě postaral Darwin.

Žijeme v zemi, kde většina obyvatel nevěří vlastně ničemu a těch 40 let komoušů se tady do DNA vepsalo nesmazatelně. Hezky je to vidět v Německu, kde se dá podívat jak je to v bývalé NDR a jak na západě. Rozdíl je stále obrovský. Těžko tak čekat, že bychom tady měli 90% jako v Portugalsku nebo Itálii. To se nestane a já to beru jako realitu. Vlasně bych na to rád hodil bobek, jenom že tu realitu mám přímo doma a ten 10 letý Kubík prokašlal celou noc. A je to opravdu hnusný kašel. Jinak jsme všichni doma očkovaní a i když u něho s Janou sedíme opravdu často, nemáme to. Testujeme se pravidelně i když jako očkovaní nemusíme.

Tím tohle bludařské okénko končím. Na téma covid jsem myslím napsal vše co jsem chtěl a dál v tom pokračovat nebudu. Tady to vlákno necháme být, ať se vyjádří kdo chce a jak cítí potřebu. Jinde na LP to ale rozjet nenecháme. Přecijenom, jsme web o historii a tohle je zatim ještě pořád realita ;-)

Céma je koumák, to je stará vesta.
To přirovnání s antikoncepcí je zajímavé ale stále se jedná pouze o subjektivní dojem obyčejného člověka. My všichni jsme si přečetli určitý počet článků, recenzí a úvah, shlédli videa s Prymulou, Flemrem, Viklickým či Elekovou a z toho každý z nás vyvodil podle svého nejlepšího přesvědčení nějaký závěr. Ten tady svým pohledem presentuje a jednou je z toho sterilizace a padání zubů, jindy zas tři děravé preservativy.

Jedno je jisté. Nikdo ale aleúplněvůbecnikdo neví, co ten „koktejl“ s lidským tělem ve skutečnosti udělá. Neví to ani výrobce, neb čas na vyzkoušení zkrátka nebyl. Anebo ví a je to vše dopředu připravené za nějakým účelem.

Je ale moc dobře, že si o tom jako kamarádi dokážeme popovídat.
Každý svým pohledem a bez zbytečného afektu. Jednou ta diskuse bude za 5,10,20 let zase pro jiné a možná pro nás samotné, velmi zajímavá ;-)

Přesně tak, každý jedná dle vlastního uvážení.
Synátor se očkovat nenechal, jeho věc, nekecáme mu do toho. Je dospělý, má vlastní rozum.
Co z toho vyleze, přinese čas. A jak říká jedno hezké české přísloví - vše zlé je k něčemu dobré a co nás nezabije, to nás posílí.

Jako prevenci však chlapi nezapomeňme denně na lačno štaprličku domácí kořalky. To je na rozdíl od Pfizeru, AstraZenecy a Sputniku perfektně vyzkoušené a ověřené ;-)

Pěkná dýka i celý článek. Krásné místo pro klidnou prospekci. Sirka jako měřítko mě pobavila, asi jim tam došly metry... :-)
K debatě o covidu se mi nechce vyjadřovat, ale je zajímavá ;-)

To namor_Svatá pravda, nepadají z toho zuby ani vlasy, max. sebou sekne celý jedinec :-D Což není zas tak fatální následek ;-)

Ano, tak :-)

Céma - já už jsem si taky pod jazyk kapinku dal. Užij si to :-D

Koukám jaká je super čtenost článku, na první dojem z toho mám radost a pak vidím počet komentářů... Aha, tuším přestřelku, otevírám diskusi a... Chce se mi z některých komentářů vážně brečet. Lidi, už neblbněte! A prosím, napříště k článku, člověk se pak těší na diskusi k tématu a ona tu jsou stejná hovna, jako na těch sítích :(

Gm - tak pravděpodobně bude něco špatně, když většina komentářů řeší jiné téma.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru