Při charitativní detektorové akci byl objeven unikátní římský hrob s mincemi

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vzácný římský hrob s olověnou rakví, mincemi a dalšími artefakty byl objeven na soukromém pozemku v blízkosti Ilminsteru v somersetském hrabství při pravidelné předvánoční charitativní akci, konané na podporu válečných veteránů.

Nálezci jsou členy detektorového spolku „Detecting for Veterans, kteří hledali v blíže neurčené oblasti v rámci každoroční charitativní akce. Veterány mimochodem podporuje i nám dobře známý Skot Derek McLennan. První mince objevil pan Kevin Minto: „Tehdy jsem si uvědomil, že před sebou máme zřejmě významný poklad. Zavolal jsem ostatní, abychom se poradili, jak dál pokračovat.“

Zakladatel spolku bývalý voják 1. praporu lehké pěchoty Jason Massey je zkušený detektorista, který pravidelně spolupracuje s archeology řadu let. Okamžitě kontaktoval krajského styčného důstojníka, aby se domluvili na dalším postupu. Důstojník mu sdělil, že tým archeologů je na cestě, ať mezitím opatrně pokračují v povrchovém pátrání s dokumentací všeho, co najdou, hlavně bez poškození archeologického kontextu.

Když později dorazili odborníci, již pod jejich vedením v následujících dnech za pomoci detektorů kovů objevili celkem 260 římských mincí z období mezi lety 270 – 305 našeho letopočtu, jeden prsten a dvě brože. Hlouběji nalezená olověná rakev spadá do období kolem roku 400, zřejmě jsou v ní ostatky mladé ženy. Na ostrovech bylo nalezeno pouze 200 podobných hrobů, v Somersetu jen šest.

Laura Burnettová, styčná pracovnice rady Somersetu řekla, že pohřeb představuje „...fantastický a drahý způsob provedení oproti běžným zvyklostem v římských dobách. Využívalo se  pravděpodobně lokálně vyráběného olova z Mendipsu – tudíž pohřeb mohl pravděpodobně vyjít levněji, než v jiných částech kraje, ale i tak to byla jistě velmi drahá záležitost.“

Pokud bude nález prohlášen koronerem za poklad, čemuž zatím vše nasvědčuje, bude nálezné rozděleno mezi majitele půdy a nálezce. Vzhledem k tomu, že šlo o charitativní akci na podporu válečných veteránů, jsou členové spolku zajedno s tím, jak s odměnou naloží – rozhodně poslouží dobré věci.

V současné době jsou již mince a další artefakty v Britském muzeu, kde budou pod dohledem odborníků pečlivě čištěny a konzervovány. Místo nálezu bude předmětem dalšího archeologického průzkumu i po Novém roce; je tak možné, že se dočkáme rozšíření původního souboru o další zajímavé nálezy.

Zajímavostí je, že v Anglii hledá přes 600 detektoristů, kteří v minulosti sloužili v armádě. Na facebookové stránce Detecting For Veterans jsou informace ke konané akci, která přinesla tento významný objev. Mimo jiné se tam píše, že každý, kdo se chce rally zúčastnit, musí přispět dvaceti librami (jež půjdou na charitativní účely pro veterány), musí být vybaven sluchátky a pouzdrem na nálezy. Všechny nálezy starší více než 300 let a cennější 1000 liber mohou být odevzdány archeologům, ohodnoceny a případné nálezné rozděleno mezi majitele půdy a nálezce.

Klubové akce jsou v Anglii velmi oblíbené. Že se na ně vyplatí jezdit, potvrzují i mnohé krásné a vzácné nálezy z těchto „rally“. O některých jsme vás v poslední době informovali v podobě např. těchto článků:

Detektorista našel extrémně vzácné mince v hodnotě šesti miliónu korun

Detektorista na klubové akci našel unikátní římský přívěsek s drahokamem

Na společné klubové akci našel detektorem kovů středověký křížek ze 13. století

Amatérský hledač pokladů našel depot stříbrných mincí v hodnotě 36 milionů korun

Roman Němec
Zdroje: bbc.com, archmdmag.com, thehistoryblog.com, Facebook.co

250 římských mincí z konce 3. a poč. 4. století
250 římských mincí z konce 3. a poč. 4. století

pečlivá skrývka pod dohledem archeologů
Pečlivá skrývka pod dohledem archeologů

První známky postupně odhalené schránky olověné rakve
První známky postupně odhalené schránky olověné rakve

Olověná rakev s ostatky mladé ženy
Olověná rakev s ostatky mladé ženy


Olověná rakev ze 4. století

Olověná rakev s ostatky mladé ženy
Olověná rakev s ostatky mladé ženy

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mazec :-) :-O

úžasné

Sec mazec,pro Krista!!!!!

Parádně vydařená akce :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru