V Pompejích byly nalezeny nové kosterní pozůstatky

Kategorie: Pozvánky , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Blíží se čas letních dovolených a na jedné z nejkrásnějších archeologických lokalit přibývají další nálezy. Už několik let se tam chystáme znovu podívat, podle mě není v Evropě významnější archeologická lokalita.

Při pokračujících vykopávkách starověkého římského města Pompeje byly nalezeny pozůstatky dvou lidí, o kterých se předpokládá, že je zabilo zemětřesení, které doprovázelo erupci Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Kostry patřili dvěma mužům a nalézali se v části „Insula dei Casti Amanti“, kterou tvoří shluk domů a pekárna.

Ostatky ležely pod zřícenou zdí, a jsou velice dobře zachované. Jednalo se o dva muže, kteří zemřeli v důsledku mnohačetných zranění a to pravděpodobně hned v počátku erupce. Zeď se pravděpodobně zřítila s příchodem pyroklastického proudu a v detailu je vidět, že jedna z obětí se pokusila zvednout ruku, aby se před padajícími troskami chránila.

V místnosti s nalezenými pozůstatky byly objeveny také korálky náhrdelníku a šest mincí. Zajímavé je, že dvě byly z poloviny druhého století před naším letopočtem.

Zdroj: theguardian.com
……
Pompeje jsou jednou velkou archeologickou laboratoří, která každý rok přináší další a další objevy. Ruiny starověkého města byly objeveny v 16. století a první vykopávky začali v roce 1748. V průběhu staletí bylo nalezeno více než 1 500 z odhadovaných 2000 obětí. I v minulých letech docházelo k podobným nálezům, naposledy v roce 2020 při vykopávkách ve vile na okraji města byly nalezeny také dvě kostry mužů, pravděpodobně obchodníka a otroka. Ti pravděpodobně přežili počátek erupce a zemřeli při následném výbuchu druhý den.

Článek plný fotografií z naší návštěvy Pompejí v roce 2017: Pompeje očima Tačuda

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ta podle posledního dokumentu na Viasat History,
je město odhaleno jen z 40% (ani to ne).Tam se dočkáme, ještě hodně hezkých nálezů.

Parádní místo, kde se zastavil čas. Vážení cestovatelé, jak to tam vypadá s davy? Nerad se na dovolené mačkám ve frontách...

Argill: lidí je tam dost, ale ulice jsou široké... 8-)
Byli jsme tam dvakrát v sezóně a vcelku to šlo. Myslím že mimo hlavní sezónu to je o kus lepší.
Rozhodně to stojí za to.

Výhoda Pompejí je v tom, že je to opravdu dole na jihu. A tam už tolik lidí nedojede. Zažil jsem tam v sezóně den, kdy jsme na fóru byly úplně sami. Sedli jsem na schody, koukali na Vesuv a jedli pravý římský chléb, od pravých římanů ;-)

Dá se tam chodit několik dní, aniž by se člověk začal nudit. Ale jel bych nejpozději začátkem června. Pokud přijdou vedra, je to místo historického zážitku peklo ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru