Za poklad dostane 560 tisíc

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Odměny za poklad se dočká další nálezce. Od Pardubického kraje dostane 560 tisíc korun. Jde o depot z Vysoké u Jevíčka, který obsahoval přes sedm tisíc stříbrných a zlatých mincí převážně ze 17. století. Anonymní nálezce se zachoval vzorně, na místo přivolal archeology. 

Především je potřeba zmínit, že jde skutečně o mimořádný nález. V posledních letech se v České republice tak rozsáhlý mincovní depot nepodařilo nikomu objevit. Jde o největší známý a dochovaný poklad mincí z období kolem 17. století na historickém území Moravy. 

O udělení odměny rozhodli radní Pardubického kraje, v červnu to ještě projedná zastupitelstvo. Neměly by ale nastat komplikace. Náměstek pro kulturu Pardubického kraje Roman Línek uvedl, že vzhledem k tomu, že zákonné nálezné se vypočítává maximálně jako hodnota drahých kovů, což může být pro nálezce demotivační, rozhodli se v tomto mimořádném případě zohlednit kulturně historickou hodnotu nálezu. „Počítáme s tím, že pokud s dalších letech objeví další podobně mimořádné nálezy, oceníme je stejným způsobem,“ dodal Línek.

Poklad našel doposud neznámý nálezce 8. července 2020 na louce u obce Vysoká u Jevíčka. Na poli rozryté zvěří nálezce posbíral 227 mincí, pak zavolal archeology z Regionálního muzea v Litomyšli. Na místě hned zahájili záchranný výzkum. Během hledání mincí použili i detektory kovu. Nakonec se podařilo objevit celkem 7099 kusů.

O tomto pokladu jsme psali také v kalendáriu: Přes 7000 mincí na louce

Většina mincí pochází z konce 16. století až šedesátých let 17. století. Nejmladší mince pak z roku 1671, jako nejstarší odborníci určili polský půlgroš Vladislava II. z období mezi léty 1431 až 1434. O odměně budou ještě 20. června rozhodovat krajští zastupitelé. Posléze by měl nálezce dostat peníze.

Co se týče výše odměny, v České republice jde stále spíše o výjimečnou záležitost. I když existují již další případy, kdy kraj ocenil vzorné chování nálezce. Za mnohé jde zmínit rozhodnutí radních Jihočeského kraje, kteří loni schválili odměnu 100 tisíc korun pro nálezce kučeřského pokladu. Depot celkově obsahoval 1374 mincí, 335 zlomků mincí a 264 gramů slepených mincí. Objevil ho 5. dubna 2017 v Kučeři na Písecku bagrista, když se ze lžíce začaly sypat mince.

„Jde o kompletně dochovaný nálezový soubor, kde jsme znali i okolnosti nálezu, s vysokou výpovědní hodnotou pro studium peněžních poměrů píseckého regionu, je jeho historická hodnota vyšší. Vzali jsme také v úvahu spolupráci nálezce. Rada Jihočeského kraje proto rozhodla o odměně 100 tisíc korun,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch.

Téměř půl milionu korun dostal před sedmi lety nálezce zlatých a stříbrných mincí poblíž Horních Rápotic u Humpolce na Pelhřimovsku. Hodnotu pokladu odborníci odhadli na 291 tisíc korun. Přihlédlo se však také k ceně na sběratelském trhu, která přesahovala tři miliony korun. Dále pak také ke kulturně historické ceně, která se pohybovala kolem 9,5 milionu korun. Depot obsahoval přes 300 mincí.

O tomto pokladu jsme také psali v kalendáriu: Odevzdal poklad, dostal půl milionu

Zdroje: www.jcted.cz, www.pardubickykraj.cz, www.lidovky.cz, https://kraj-jihocesky.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné, ale my s klackama máme smůlu... 😔

Sedm tisíc stříbrných a zlatých mincí...
No pane jo, to je jmění jak hrom.

Taky to byla rýha jako ďas :-D

Divočák to načal, bagr dokončil.

Dneska se nikomu makat nechce, proto všude bagr. Já těm našim taky musel vykopat sondu sám :-P

Dobré 👍😁 za jednu mincí dostal cca 80 Kč 👍👍 To bych s nima udělal raděj totok 👍🤷‍♂️😁

https://images.app.goo.gl/PLsuX44aStNbjAfTA

Jo Romane, kdybys ostál tehdá, taky v tej anonymitě, tož by sas zachoval úplně stejně, jak tento anonym 🤭👍😁 🤷‍♂️

Já jsem přece stejný anonym jako tenhle anonym, Cémo.
V televizi říkali, že nález našli muzejníci a ne nějaký lojza, co chodí spát se slépkama ;-)

Nevím jestli je to zrovna tenhle případ ale co vím od archeologa tak na jednoho hledače se přišlo až když mince přeprodával.Dostal na výběr buďto flastr nebo říct od kud to je.No raději prozradil.A největší paradox že to nálezné dostal.

Je hezké, že “nálezné” dostane nálezce, ale co majitel pozemku? Přijde se s ním rozdělit? Mě by se tedy opravdu “líbilo”, kdyby se někdo na mém pozemku nakapsoval. 👎

Majitel može být rád, že neplatí ten archeologický výzkum ,aj to by sa tu mohlo stát 🤷‍♂️😁
No jinak dobrá otázka to je 👍, ale na tu by ti musel odpovědět, nějaký advokát 🤷‍♂️ No a co když jdeš po soukromém pozemku jako je chodník...a nalezneš šrajtoflu plnů eurokun 😁 odevzdáš ji a dostaneš nalezne ☝ taky sa půjdeš rozdělit s majitelem chodníka, nebo parkovišťa.... 🤔Páč tu máme ten svobodný volný pohyb krajinů a verejnů komunikaců 🤷‍♂️

tak ono je velkej rozdíl, když něco sebereš z povrchu, nebo tam reješ, to je jako bys majiteli sáhl do kapsy
- nález pod povrchem je součást pozemku, věc na povrchu je věc, kerá se k pozemku nevztahuje, to je jako by Ti na Tvém pozemku zaparkovali sousedi a Ty by sis pak dělal nárok na jejich auto a jeho starou :-D
- jináč, apeluji na všechny nálezce pokladů
- odevzdejte to bez nároků na odměnu, stát je v takových sračkách, že je to vaše občanská a morální povinnost!!

A když ty sousedy na chvili i s autem zahrabu pod zem... Tak už si pak můžu dělat nárok ?🤔😁 aspoň na sousedku... 😁😁😁

počkej, Vendy, tento případ se stal někdy v r. 1964 - ale už si nepamatuji, jak to dopadlo - musím dolů do archívu pro spis :-D
- tak už to mám - majiteli pozemku tenkráte přiklepli akorát hever - ono taky - kdo by chtěl vyhrabanou susedu?? :-D

:-D :-D :-D

😁Já myslím, že za chvíli bude všude ležat peněženek a nikdo je ani zvedat nebude, páč v nich bude stejně hovno 🤷‍♂️👍

Já chci taky 560 litrů, ale přijmu i nižší částku. :-D

Céma - historie se opakuje cyklicky po desítkách let, že by měnová reforma po 70 letech :-/ :-)
Pokud si měl vidění, řekni nám to včas ;-)

Romane,jo já vám to řeknu a vy to vykecáte 🤷‍♂️😁

Slibuju, že ani neceknu :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru